Kultura

Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hradě

Zlatý poklad Inků dorazil do Prahy, aby 1. listopadu 2008 mohla být na Pražském hradě zahájena výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata.

Zlatá pohřební maska - symbol výstavy 1000 let zlata Inků – Prokletí zlata
Zlatá pohřební maska - symbol výstavy 1000 let zlata Inků – Prokletí zlata
23. října 2008 dorazil do Prahy zlatý poklad Inků. Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hraděPřeprava těchto jedinečných a jen výjimečně vystavovaných zlatých předmětů z Muzea zlatav peruánské Limě do České republiky probíhala za mimořádných bezpečnostních opatření. Nesmírnou cenu zlatého inckého pokladu lze jen těžko vyčíslit, ale hrubou představu o hodnotě zlata představuje pojišťovací hodnota, která byla vyčíslena na 15 milionů dolarů.

Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hraděPříjezdu inckého zlata byla přítomna řada významných osobností, mezi nimi i velvyslanec Peruánské republiky jeho excelence Alberto Efraín Salas Barahona nebo ředitelka Muzea zlata a zástupkyně sběratelské rodiny Mujica Victoria Mujica, kteří společně Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hraděvyjmuli zlatý incký poklad ze sedmi masivních dřevěných beden, ve kterých byly zlaté předměty přepravovány z Limy.

"Kolekce je unikátní tím, že předměty výjimečně opouštějí Peru. Až se tam vrátí, tak nebude šance možná po desetiletí je na starém kontinentu vidět," řekla kurátorka výstavy docentka Markéta Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hraděKřížová. "Výstava 1 000 let zlata Inků - Prokletí zlata ale není zajímavá jen kvůli zlatu. Na jednotlivých exponátech lze obdivovat vytříbené estetické cítění, hlubokou znalost přírody i neuvěřitelnou technologickou vyspělost dávno mrtvých tvůrců", dodává kurátorka. Z dnešního pohledu je zajímavé, že zlato bylo symbolem pro Inky, ale Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hraděnemělo pro ně žádnou materiální hodnotu. Zlato bylo symbolem slunce, které představovalo nejvyšší božstvo. Důležitý pro zlato byl lesk a dokonalost zpracování zlata, nikoliv jeho množství. Zlato bylo pro Inky svaté a bylo určené výhradně pro šlechtu. Mělo funkci hlavně při náboženských obřadech.

Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hraděVýstava 1000 let zlata Inků - Prokletí zlata na Pražském hradě představí 90 významných originálních zlatých exponátů z Muzea zlata Museo de Oro z peruánské Limy. Šklebící se masky, poháry, mísy, ozdoby s mytologickými výjevy nebo šperky z masivního zlata představují v Evropě Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hradědosud jedinečnou ukázku bohatství dávné incké kultury a podávají přehled o tradicích a obřadech andských kultur před dobytím Evropany. Zlaté exponáty ale tvoří pouze malý zlomek původně existujícího nesmírného zlatého pokladu Inků, protože španělští dobyvatelé největší část pokladu v 16. století roztavili a vyvezli do Evropy.

Výstava 1 000 let zlata Inků – Prokletí zlata na Pražském hraděV temných prostorách výstavní síně bude za doprovodu peruánské hudby k vidění na devadesát zlatých exponátů, které návštěvníky zavedou do dávné minulosti a přiblíží život Inků. Tašky na koku a obrovské pivní poháry přinášejí svědectví o halucinogenních obřadech. Zlatý obětní nůž tumi zkrápěla krev obětovaných lam nebo zajatců
Zlatý obětní nůž tumi zkrápěla krev obětovaných lam nebo zajatců
Zlaté exponáty budou vystaveny ve speciálně osvětlených opancéřovaných skleněných vitrínách s poutavými popisy jejich použití. Chybět nebude ani replika 3000 let starého legendárního čtyřmetrového obelisku El Lanzón. Zlatou expozici doplní videoklipy, fotografie a prostorové promítání laserovou 3D technologií, které přiblíží historii národů pod Andami, jejich porobení španělskými vojáky i osud prokletého zlata.

Inckým zlatem, kouzlem Inků a fascinujícím světem And se mohou návštěvníci nechat unést na výstavě 1000 let zlata Inků - Prokletí zlata v prostorách Nejvyššího purkrabství na Pražském hradě od 1. listopadu 2008 do 31. května 2009 denně Zlatá obřadní taška se zvířecími motivy
Zlatá obřadní taška se zvířecími motivy
od 10 do 18 hodin. Za atraktivní podívanou na pověstmi opředený zlatý poklad Inků návštěvníci zaplatí 220 korun.

Foto Muzeum zlata, Lima (Museo de Oro), Výstavnická s.r.o. a redakce

 

Editor: Janinka
Vytvořeno: 24.10.2008 08:50
Poslední změna: 30.10.2008 08:58

RSS

Hodnocení: 4.73 (41x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2021, webmaster@people.cz