Kultura

Zeurítia přichází s bossa novou a sambou

Zpěvačka Zeurítia vydává debutové album plné brazilské hudby v moderním jazzovém pojetí.

Zeurítia přichází s bossa novou a sambouMladá jazzová zpěvačka Zeurítia, vlastním jménem Vendula Šmoldasová, vydává 3. listopadu 2008 na labelu Animal Music svoje debutové album. Je složené z brazilských písní v rytmu bossa novy a samby v moderním jazzovém pojetí a z jazzových skladeb inspirovaných brazilskou hudbou. Vše v pestrém a propracovaném aranžmá. Skladby pocházejí z pera takových klasiků brazilské hudby, jako jsou např. Antonio Carlos Jobim, Dorival Caymmi, Newton Mendonca, Carlos Lyra nebo Pedro Caetano. Zeurítia zpívá dokonalou portugalštinou, která k ní po koncertech obvykle přivádí rodilé mluvčí domnívající se, že hovoří s krajankou.

Zeurítia přichází s bossa novou a sambouZeurítia studovala zpěv na pražské konzervatoři Jaroslava Ježka a poté i na Vyšší odborné škole při konzervatoři Jaroslava Ježka, kde jazzové oddělení vede Jaromír Honzák a kde se vyučila převážná část současné úspěšné mladé jazzové. Spolupracovala též s americkým kytaristou René Trossmanem. V posledních letech se specializuje na brazilskou hudbu.

Proč jste si vybrala pro svůj debut právě bossa novu?
Sedí mi její rytmus a krásné melodie. Brazilská hudba mi přirostla k srdci od první chvíle, jako bych ji důvěrně znala. Možná se v budoucnu budu věnovat i jiné hudbě, ale právě teď mě nejvíc inspiruje a baví bossa nova. S Liborem jsem začala hrát bossa novu v duu a později jsme společně vytvořili kvartet. Jsem šťastná, že se nám podařilo po více než roční práci s kapelou natočit toto CD.

Zeurítia přichází s bossa novou a sambouČasto koncertujete, v čem cítíte hlavní rozdíl mezi nahrávkou a živými vystoupeními?
Mám za sebou rok intenzivního koncertování v jazzových klubech i na jazzových festivalech. Začátky pro mě byly velmi obtížné, asi jako pro každého - na jevišti jsem bojovala sama se sebou. Ale časem se to začalo obracet a já si uvědomila, že jsem urazila kus cesty a že si to užívám beze strachu. Znamená to hodiny cvičení intonace, techniky, sezení u klavíru, poslouchání desek, poslouchání sama sebe a kapely. Především ale dokázat se uvolnit a komunikovat s lidmi. Věřit si. A ve studiu? Je to můj debut a i když už mám ze studia nějaké zkušenosti, tak tohle bylo něco víc. Hodně zodpovědnosti a obav, abych nezklamala sama sebe. Nebylo to snadné, mnohdy jsem měla přesnou představu o tom, jak tu kterou skladbu nazpívám, ale nakonec vyšla úplně jinak. Je skvělé mít ve studiu někoho, kdo vám řekne: „Jo! Tohle se mi líbí." A takoví tam byli.

Jak byste chtěla aby posluchači vaše album vnímali?
Byla bych šťastná, kdyby přinesla radost a uvolnění v nabitých dnech stresu. Originální aranže nechávají záměrně prostor pro improvizaci, takže deska má hodně jazzový charakter a tak je to, myslím, dobře.

Zeurítia přichází s bossa novou a sambouJaké jsou vaše hudební plány do budoucna?
Pro plánování nemám zrovna vlohy. Jsem velmi intuitivní, co mě napadne a do čeho mám chuť, tak to zrovna dělám. Je tedy těžké předpovědět, jaké budou mé další projekty. Rozhodně mám před sebou ještě dost práce, abych se sebou byla spokojená. Snažím se proto využít svého volného času ke cvičení a poslouchání hudby, ale ne pouze bossa novy, to by bylo hloupé. Mám také samozřejmě své velké sny, netýkající se pouze hudby, ale o těch se mluvit nemá. Přeji si hlavně, aby se naší nové desce dařilo.

Foto Václav Jirásek

Editor: Janinka
Vytvořeno: 16.10.2008 10:04
Poslední změna: 18.10.2008 09:08

RSS

Hodnocení: 4.50 (16x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz