Společnost

Americký astronaut Eugene Cernan na výstavě Stopy lidí v Národním muzeu

Do vlasti svých předků přilétá poslední člověk naší planety, který zanechal svou stopu na Měsíci, aby si prohlédl výstavu o stopách lidstva v Národním muzeu a zanechal tu také svoji pomyslnou stopu.

Na Měsíci jsem si připadal jako na lavičce, ze které sledoval Zemi Bůh.
Na Měsíci jsem si připadal jako na lavičce, ze které sledoval Zemi Bůh.
Národní muzeum přivítalo v polovině června 2008 amerického astronauta Eugena Cernana, který přilétá na návštěvu České republiky jako host premiéra Mirka Topolánka, aby shlédl výstavu Stopy lidí v Národním muzeu. Eugen Cernan se jako velitel Apolla 17 stal v roce 1972 zatím posledním člověkem, který stanul na jiném vesmírném tělese. Telemost ČT u historického schodiště Národního muzea
Telemost ČT u historického schodiště Národního muzea
Z jeho měsíční mise pochází také československá vlajka, kterou měl celou dobu při sobě, neboť jeho prarodiče pocházejí z České a Slovenské republiky. Vlajku přivezl Eugene Cernan do tehdejšího Československa již v roce 1974, tehdejší režim ovšem nebyl z jeho návštěvy příliš nadšený a nikdo z oficiálních představitelů se s ním při této návštěvě nechtěl setkat. Nakonec se ho ujal tehdejší ředitel Astronomického ústavu v Ondřejově, Luboš Perek, kterému Eugene Cernan vzácnou vlajku odevzdal. Vlajka tak byla téměř potají uložena v Astronomickém ústavu. Nyní je vlajka s astronautovým věnováním jedním z nejvyhledávanějších předmětů výstavy Stopy lidí v Národním muzeu, kde se s ní Eugene Cernan opět po letech shledá. Jeho pozvání k návštěvě České republiky má být též vyjádřením poděkování za to, co pro vlast svých předků vykonal.

Eugene Cernan s generálním ředitelem Národního  muzea  Michalem Lukešem
Eugene Cernan s generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem
Astronaut Cernan, který má české a slovenské kořeny, absolvoval v rámci kosmického programu NASA v letech 1966 - 1972 celkem tři vesmírné mise. Jako druhý Američan vystoupil do volného kosmického prostoru z lodi Gemini IX. Při svém dalším letu připravoval v roce 1969 v lunárním modulu Apolla 10 půdu pro Armstrongovu měsíční misi. Je 26. pozemšťanem a 15. Američanem, který se vydal do vesmíru, v němž strávil 23 dnů 14 hodin 16 minut 22 sekund, z toho 73 hodin na povrchu Měsíce. Patří mezi nejproslulejší kosmické veterány, je jedním ze tří mužů, kteří  dostali příležitost vydat se k Měsíci dvakrát. Na Měsíci stanul jako 11. člověk a byl prozatím posledním pozemšťanem, který Měsíc opustil. Do vlasti svých předků přilétá již počtvrté (1974, 1994, 2001). Je po něm také pojmenována planetka č. 12790, objevená na Kleti.

Na výstavě Stopy lidí uvidíte i návlek na botu skafandru měsíční mise Apollo
Na výstavě Stopy lidí uvidíte i návlek na botu skafandru měsíční mise Apollo
Kromě toho, že Eugene Cernan navštívil pražské Národní muzeum a prohlédl si výstavu Stopy lidí, setkal se studenty pražských středních škol a zástupci odborné veřejnosti na besedě na téma Člověk a Vesmír, kterou Národní muzeum pořádalo ve spolupráci s Astronomickým ústavem AV ČR. Během svého krátkého pobytu se setká s Václavem Havlem a premiérem Mirkem Topolánkem a zavítá do rodných míst svých předků, Bernartic a Borovan.

Výstava Stopy lidí je pro velký zájem návštěvníků, který dokumentuje i návštěva Eugena Cernana, prodloužena veřejnosti až do neděle 3. srpna 2008.

Foto archiv NM a People.cz

Editor: Janinka
Vytvořeno: 16.06.2008 10:17
Poslední změna: 19.06.2008 09:22

RSS

Hodnocení: 5.00 (5x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz