Kultura

Changing Realities: Vietnam, China and Tibet

V Galerii U Prstenu budou k vidění fotografie britského fotografa Edwarda Longmirea na výstavě Changing Realities: Vietnam, China and Tibet.

Changing Realities: Vietnam, China and TibetVýstava Changing Realities: Vietnam, China and Tibet, která se týká především globálních změn a jejich převratných dopadů na asijský svět, bude zahájena za přítomnosti zástupkyně občanského sdružení na podporu Tibetu Lungta, paní Edity Klečkerové. „Občanské sdružení Lungta s radostí přijalo pozvání pana Edwarda Longmirea ke spolupráci na výstavě Changing Realities. Jeho fotografie přinášejí do našeho spokojeného života v přepychu mj. i drsnou realitu současného Tibetu.", říká paní Edita a doplňuje: „Hlavním cílem sdružení Lungta je informovat společnost o historii, kultuře a současnosti Tibetu tak, aby mohli lidé přemýšlet o této otázce v širších souvislostech. Výstava Changing Realities velmi zdařile přináší toto svědectví bez jediného slova. Dalším cílem sdružení Lungta je zvýraznit hlas tibetského lidu. Z těchto vláken pak vzniká pevná síť podpory Tibetu. Changing realites představuje další významnou nitku této sítě. Proto si velmi vážíme možnosti podílet se na výstavě pana Longmire a doufáme, že toto společné dílo nebude naším posledním."

Changing Realities: Vietnam, China and Tibet„Jsem samozřejmě velmi pyšný, že výstavu, kterou se snažím promlouvat ústy lidí z odlehlých koutů asijského kontinentu ke zdejší západní společnosti, symbolicky zahájí lidé z hnutí na podporu Tibetu. Téma Tibetu je v současné chvíli bolestně aktuálnější než kdy jindy - rád bych pozval návštěvníky, přijďte se podívat na výstavu a přenést se do skutečné atmosféry tamějších měst, duší tamějších obyvatel," vysvětluje své pocity Edward Longmire.

Beth Lazroe, kurátorka výstavy a profesorka vizuální komunikace o výstavě říká: „Tato výstava odhaluje tři poměrně odlišné tváře globalizačního procesu - ekonomickou transformaci Číny, stěžejní socio-kulturní přeměnu Vietnamu a opomíjení Tibetu. Fotografie Edwarda Longmirea pořízené v těchto oblastech nás, západní pozorovatele, nutí vážně uvažovat nad dopady systému a jeho současnou podobou. A to jak v intencích tamních tradičních domorodých kultur, tak v intencích našich vlastních životů, snů a přání. Edward Longmire se do problému ponořil pomocí mnoha žánrů; zaměřuje se na roli „outsidera" s efektivitou a perspektivou integrity. Dokumentárním stylem sleduje krajinu Tibetu. Changing Realities: Vietnam, China and TibetVietnam ho fascinuje mnohostí portrétů a moderním, ale přesto tichým městským životem, Čína zase svou městskou krajinou. Těmito postupy nás přivádí do krajiny, kde se mění realita - tak jako je Changing realities názvem jeho výstavy. Svým přístupem nás přiměje zamyslet se nad změnami ve společnosti, ale jinak, než jak to dělají klasičtí fotožurnalisté nebo striktní výtvarné umění. Proto je výstava vhledem do rapidních změn probíhajících na všech úrovních dnešního světa. Ukazuje nám nás samotné a umožňuje nám vidět Changing realities z našeho pohledu a skrze náš prožitek."

Britský fotograf, dokumentarista, cestovatel a dobrodruh Edward Longmire je osoba, jejíž zážitky bychom chtěli aspoň z části zažít sami a na jejíž život pohlížíme zčásti jako na něco nepochopitelného, zčásti neuvěřitelného. Narodil se v roce 1967 ve Velké Británii, kde se po studiu věnoval finančnictví a obchodu se starožitnostmi. V roce 2003 už ale natočil své první dokumenty - Teaching English in Prague a Travels in South India. Tento obor se pro něj ukázal být rozhodně atraktivnějším než finance, proto se mu věnoval i nadále. Natočil několik dalších dokumentů a v roce 2003 se dokonce pustil do studia oboru Filmová věda na pražské FAMU.

Výstava Changing Realities: Vietnam, China and Tibet potrvá v pražské Galerii U Prstenu od 24. dubna do 18. května 2008.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 14.04.2008 05:17
Poslední změna: 22.04.2008 12:43

RSS

Hodnocení: 4.50 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2021, webmaster@people.cz