Společnost

Čeští fotografové nominováni na „Oskary“ v mezinárodní soutěži

Motto: Obdivovat snímky budoucnosti a vzdát hold obrazům minulosti.

Foto ze souboru Clean Monday
Foto ze souboru Clean Monday
Společnost Sony Czech je potěšena, že do nejužšího výběru prvního ročníku fotografické soutěže Sony World Photography Awards, obdoby filmových Oskarů, postoupila také česká fotografická dvojice Alena Dvořáková a Viktor Fischer. Nominace provedla odborná porota složená z více než stovky osobností z oboru fotografie. První ročník soutěže předvede nejlepší snímky slavných jmen i zatím neznámých autorů a vyvrcholí skvělou přehlídkou a předáváním cen ve Festivalovém paláci v Cannes 24. dubna 2008.

Foto ze souboru Clean Monday
Foto ze souboru Clean Monday
Česká autorská dvojice je ve finále hned ve dvou profesionálních kategoriích: v kategorii Nature s fotografickou kolekcí The Shark Tunel, vzniklou jako součást dlouhodobého projektu Voda na kanárském ostrově Tenerife v akváriu Loro Parque, a v kategorii Photojurnalism/Documentary se souborem Clean Monday, který je součástí projektu Hodina Války. Do soutěze bylo zasláno celkem 24 tisíc fotografií v kategorii profesionálů a 25 000 prací v amatérských kategoriích.

Foto ze souboru Clean Monday
Foto ze souboru Clean Monday
Češi díky svým bohatým zkušenostem na poli fotografie pronikli také do odborné poroty soutěže. V jedné řadě mezi světoznámými fotografy a fotografickými odborníky z fotografických agentur Magnum či Gracia Neri a zástupců prestižních světových fotografických festivalů a galerií zasedla také ředitelka Czech Press Photo Daniela Mrázková, která říká: „Vítám založení světové fotografické akademie a světových fotografických cen zejména proto, že dítě fotografie - film - má svou Akademii a Oscary téměř 80 let a fotografie až dodnes nic."

Foto ze souboru Shark Tunnel
Foto ze souboru Shark Tunnel
Soutěž  svými jmény zaštiťují přední světoví fotografové, jakými jsou na příklad Bruce Davidson, Martin Parr nebo Tom Stoddard. Jedná se o první skutečně celosvětovou fotografickou soutěž otevřenou jak profesionálům, tak amatérům. Členem prestižní poroty je i věhlasný fotograf Elliott Erwitt. „Je mi velkým potěšením společně s kolegy hledat ty nejlepší fotografy a oceňovat jejich dovednost," prohlásil o jednom z cílů soutěže, tedy objevovat snímky budoucnosti a zároveň vzdávat hold obrazům minulosti.

Foto ze souboru Shark Tunnel
Foto ze souboru Shark Tunnel
Digitální revoluce, v níž společnost Sony hraje vedoucí úlohu, způsobila, že fotografování je „dnes pohodlnější a praktičtější než kdy dřív," souhlasí Elliott Erwitt, „ale to nijak nemění způsob, jakým se lidé na věci dívají."

Alena Dvořáková a Viktor Fischer jsou absolventy katedry fotografie Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Na svých fotografických projektech spolu pracují od roku 1992. Své fotografie postupně přestali autorizovat a publikují i vystavují společně. Alena Dvořáková a Viktor Fischer uspořádali desítky autorských výstav, zúčastnili se řady společných výstavních a fotografických projektů. Foto ze souboru Shark Tunnel
Foto ze souboru Shark Tunnel
Těžištěm jejich práce je humanitární fotografie. Kromě jiného jsou držiteli patnácti cen Czech Press Photo a bronzové plakety Osobnost české fotografie za rok 2005. Jsou členové agentury Choiceimages, Asociace profesionálních fotografů ČR.

Soutěž World Photography Awards (Světové ceny ve fotografii), sponzorovaná společností Sony, je obdobou udílení filmových Oskarů a drží světové prvenství v tom, že je otevřena amatérům i profesionálům a pokrývá všechny oblasti fotografie od fotožurnalistiky po módu, od reklamní tvorby po architekturu a od vědy po sport. Více se o soutěži dozvíte na webových stránkách World Photography Awards.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 31.03.2008 03:02
Poslední změna: 22.04.2008 10:53

RSS

Hodnocení: 5.00 (2x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2022, webmaster@people.cz