Kultura

Výstava korunovačních klenotů

České korunovační klenoty budou opět k vidění, tentokrát ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Výstava korunovačních klenotůV roce 2008 si budete moci prohlédnout české korunovační klenoty od 19. do 29. dubna ve Vladislavském sále, kde  byly naposledy klenoty vystaveny před padesáti lety. I tentokrát se předpokládá, že ne všichni zájemci budou moci korunovační klenoty vidět. Každý den bude do sálu vpuštěno pět tisíc lidí. Vždy v jedenáct hodin dopoledne se jediná přístupová cesta na výstavu, brána z Opyše do Jižních zahrad, uzavře. Ti, kteří zůstanou před branou, už ten den klenoty neuvidí. Předpokládaná čekací doba bude kolem čtyř až pěti hodin. Zájemci, kteří se do Vladislavského sálu dostanou, si prohlédnou také řadu dalších artefaktů, které jsou s korunovací spojeny, například transportní skříňky na korunovační klenoty, pás, manipul, štolu či hermelínový límec.

Korunovační koruna, zhotovená pravděpodobně v roce 1346, je sestavena ze čtyř zlatých dílů ve tvaru lilií. Protilehlé díly čelenky spojují dva oblouky, které jsou pozůstatky jiného šperku. Na křížení oblouků je zasazen křížek v jehož středu je safírová gema byzantského původu s výjevem ukřižovaného Krista. Na obvodu křížku stojí latinský nápis Zde je trn z koruny Kristovy. Celá koruna je posázena masivními drahokamy, z nichž některé se řadí k největším na světě. Jde o 19 safírů, 44 spinelů, 30 smaragdů, 20 perel a 1 rubín, největší rubín na světě, který je zasazen do šperku. Celková hmotnost koruny je 2.475,3 g. Ke korunovačním klenotům dále patří žezlo, jablko, kříž a meč, ovšem původní žezlo a jablko bylo ztraceno, a proto byly tyto klenoty nahrazeny v 16. století novými.

Žezlo je zlaté, měří 67 cm a váží 1.013 g. Zdobí jej 4 safíry, 5 spinelů, 61 perel a emailové ornamenty. Hlavice žezla má tvar rozkvetlé květiny a je zakončena obdélníkovým spinelem. Jablko je zlaté, 22 cm vysoké. Na spodní polokouli jsou výjevy z knihy Genesis, na horní příběhy krále Davida. Zdobí jej 8 safírů, 6 spinelů a 31 perel.

Listinou z roku 1346 stanovil papež Kliment IV., jak má být s korunovační korunou nakládáno. Koruna měla trvale spočívat na lebce sv. Václava a být snímána pouze pro účely korunovace nebo slavnosti, a to jen na jeden den. Dnes jsou korunovační klenoty uloženy v korunní v chrámu Víta. Dveře do komory, stejně jako pancéřová skříň na klenoty, mají sedm zámků a k jejich otevření a vyzdvižení korunovačních klenotů se musí sejít sedm držitelů klíčů: prezident republiky, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta a primátor hlavního města Prahy.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 30.03.2008 11:56
Poslední změna: 03.04.2008 01:02

RSS

Hodnocení: 4.22 (36x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz