Kultura

Barvy slečny Toyen

Právě vychází nová beletrie spisovatele Vladislava Kučíka nazvaná Barvy slečny Toyen.

Vladislav Kučík, Filip Tomsa, Varhan Orchestrovič Bauer a Eva Čejková
Vladislav Kučík, Filip Tomsa, Varhan Orchestrovič Bauer a Eva Čejková
19. března 2008 byla pokřtěna zcela Moderátorem odpoledne slečny Toyen byl Michal Jančařík
Moderátorem odpoledne slečny Toyen byl Michal Jančařík
netradičně absintem ve Viničním altánu v Havlíčkových sadech v Praze kniha spisovatele Vladislava Kučíka s názvem Barvy slečny Toyen. A protože byla malířka Toyen významnou osobností české kultury, měla kniha velké množství kmotrů: herce Filipa Tomsu, jednatelku společnosti ConPro a zakladatelku projektu Manuál Úspěšné Ženy ("MUŽ") Evu Čejkovou, dirigenta a skladatele Varhana Orchestroviče Bauera, tvůrce přebalu knihy, malíře a Skupina Čerstvý nátěr
Skupina Čerstvý nátěr
grafika Petra Faltuse a autora doslovu Pavla Nadymáčka. Moderování absint party Toyen se zhostil Michal Jančařík a k poslechu zahrála skupina Čerstvý nátěr.

Spisovatel Vladislav Kučík se nechal inspirovat životem Barvy slečny ToyenToyen a napsal knihu, jejíž vznik trval dlouhých deset let. Nejedná se o přesný životopis avantgardní malířky, z velké části je kniha jen autorovou fantazií. A proto se na konci příběhu skrývá nečekaná pointa, kterou ale Vladislav Kučík odmítl prozradit.

Barvy slečny ToyenMůj život.
Stál za něco? Vzpomínky na něj. Jsou k něčemu? A jaké vzpomínky vlastně, když už neudržím štětec, když jsem svoji malířskou paletu kamsi zastrčila? Co ještě zbývá?
Barvy slečny ToyenFantazie?
Sny?
Určitě mi zbylo jméno - Marie, Manka, Toyen.
Stará ženská, co bydlí v bytě malovaném pestrými barvami v centru Paříže. Úspěšná a slavná malířka. A k čemu mi to je? Teď!?
Barvy slečny ToyenUž ani štětec neudržím, dávno už necítím svoje divné a něžné, zlé i tiché barvy.
Moje barvy.

Tak začíná kniha Vladislava Kučíka V. Kučík, F. Tomsa, Varhan O. Bauer, E. Čejková a Petr Faltus
V. Kučík, F. Tomsa, Varhan O. Bauer, E. Čejková a Petr Faltus
Barvy slečny Toyen, která je uměleckou fikcí života slavné avantgardní malířky Marie Čermínové - Toyen. Příběh sám je skládán jako střípky mozaiky. Je vlastně vyprávěním staré paní Toyen, jež ve svém pařížském bytě rekapituluje svůj život. Vladislav Kučík
Vladislav Kučík
Ale opravdu je tomu tak?

Marie Čermínová - Toyen (1902-1980) je významnou osobností české kultury, ačkoliv většinu života prožila v Paříži. Tato zvláštní mladá žena patřila k umělecké avantgardě počátku 20. století. Toyen chodila zcela netradičně navzdory tehdejším Varhan Orchestrovič Bauer s přítelkyní
Varhan Orchestrovič Bauer s přítelkyní
konvencím oblečená jako muž, ve smokingu a s motýlkem u krku, ostříhána se nakrátko, mluvila o sobě v mužském rodě. Byla velmi přitažlivou ženou. Miloval ji Vítězslav Nezval či architekt Bedřich Feuerstein, nejvíce však později okouzlila André Bretona. Spojovala v sobě křehkost, výstřednost i tajemství. Toyen byla blízká malíři Jindřichu Štýrskému, přátelila se s ředou českých básníků, kteří jí věnovali své verše, a byla také autorkou tajuplných obrazů s erotickým podtextem. K oslavě patří dort - od Blanky Dvořákové z Nadačního fondu Slunce pro všechny
K oslavě patří dort - od Blanky Dvořákové z Nadačního fondu Slunce pro všechny
Jaký byl její život? Milovala nejen muže, ale i krásné atraktivní ženy. Jak se z chudé holky Manky z periferie Prahy stala malířka, jejíž díla patří k nejcennějším v řadě světových galerií?

Tajemství života podivuhodné malířky 20. století Marie Čermínové, opředeného mnoha záhadami, objevíte právě v knize Vladislava Kučíka Barvy slečny Toyen.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 19.03.2008 06:36
Poslední změna: 21.03.2008 10:42

RSS

Hodnocení: 4.50 (10x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz