Barvy slečny Toyen
Právě vychází nová beletrie spisovatele Vladislava Kučíka nazvaná Barvy slečny Toyen.
Vladislav Kučík, Filip Tomsa, Varhan Orchestrovič Bauer a Eva Čejková19. března 2008 byla pokřtěna zcela
Moderátorem odpoledne slečny Toyen byl Michal Jančaříknetradičně absintem ve Viničním altánu v Havlíčkových sadech v Praze kniha spisovatele Vladislava Kučíka s názvem Barvy slečny Toyen. A protože byla malířka Toyen významnou osobností české kultury, měla kniha velké množství kmotrů: herce Filipa Tomsu, jednatelku společnosti ConPro a zakladatelku projektu Manuál Úspěšné Ženy ("MUŽ") Evu Čejkovou, dirigenta a skladatele Varhana Orchestroviče Bauera, tvůrce přebalu knihy, malíře a
Skupina Čerstvý nátěrgrafika Petra Faltuse a autora doslovu Pavla Nadymáčka. Moderování absint party Toyen se zhostil Michal Jančařík a k poslechu zahrála skupina Čerstvý nátěr.
Spisovatel Vladislav Kučík se nechal inspirovat životem Toyen a napsal knihu, jejíž vznik trval dlouhých deset let. Nejedná se o přesný životopis avantgardní malířky, z velké části je kniha jen autorovou fantazií. A proto se na konci příběhu skrývá nečekaná pointa, kterou ale Vladislav Kučík odmítl prozradit.
Můj život.
Stál za něco? Vzpomínky na něj. Jsou k něčemu? A jaké vzpomínky vlastně, když už neudržím štětec, když jsem svoji malířskou paletu kamsi zastrčila? Co ještě zbývá?
Fantazie?
Sny?
Určitě mi zbylo jméno - Marie, Manka, Toyen.
Stará ženská, co bydlí v bytě malovaném pestrými barvami v centru Paříže. Úspěšná a slavná malířka. A k čemu mi to je? Teď!? Už ani štětec neudržím, dávno už necítím svoje divné a něžné, zlé i tiché barvy.
Moje barvy.
Tak začíná kniha Vladislava Kučíka
V. Kučík, F. Tomsa, Varhan O. Bauer, E. Čejková a Petr FaltusBarvy slečny Toyen, která je uměleckou fikcí života slavné avantgardní malířky Marie Čermínové - Toyen. Příběh sám je skládán jako střípky mozaiky. Je vlastně vyprávěním staré paní Toyen, jež ve svém pařížském bytě rekapituluje svůj život.
Vladislav KučíkAle opravdu je tomu tak?
Marie Čermínová - Toyen (1902-1980) je významnou osobností české kultury, ačkoliv většinu života prožila v Paříži. Tato zvláštní mladá žena patřila k umělecké avantgardě počátku 20. století. Toyen chodila zcela netradičně navzdory tehdejším
Varhan Orchestrovič Bauer s přítelkyníkonvencím oblečená jako muž, ve smokingu a s motýlkem u krku, ostříhána se nakrátko, mluvila o sobě v mužském rodě. Byla velmi přitažlivou ženou. Miloval ji Vítězslav Nezval či architekt Bedřich Feuerstein, nejvíce však později okouzlila André Bretona. Spojovala v sobě křehkost, výstřednost i tajemství. Toyen byla blízká malíři Jindřichu Štýrskému, přátelila se s ředou českých básníků, kteří jí věnovali své verše, a byla také autorkou tajuplných obrazů s erotickým podtextem.
K oslavě patří dort - od Blanky Dvořákové z Nadačního fondu Slunce pro všechnyJaký byl její život? Milovala nejen muže, ale i krásné atraktivní ženy. Jak se z chudé holky Manky z periferie Prahy stala malířka, jejíž díla patří k nejcennějším v řadě světových galerií?
Tajemství života podivuhodné malířky 20. století Marie Čermínové, opředeného mnoha záhadami, objevíte právě v knize Vladislava Kučíka Barvy slečny Toyen.