Společnost

Volný pád Bohumila Kulínského

V nakladatelství XYZ vychází kniha Jitky Škápíkové a Bohumila Kulínského Volný pád, která je biografickou výpovědí nejen o známé kauze úspěšného sbormistra a dirigenta.

Bohumil Kulínský
Bohumil Kulínský
Bývalý sbormistr dětského Jitka Škápíková a Bohumil Kulínský
Jitka Škápíková a Bohumil Kulínský
pěveckého souboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský pokřtil v pražském filmovém klubu Mat svoji biografickou knihu Volný pád společně s autorkou Jitkou Škápíkovou, dokumentaristkou Olgou Sommerovou a kartářkou Markétou Vostrou. Křtem provázel moderátor Luboš Xaver Veselý.

Od listopadu 2004 vyvolává velký zájem médií obvinění Bohumila Kulínského ze zneužívání sboristek souboru Bambini di Praga, který tento český dirigent a sbormistr vedl od roku 1977. Volný pád Bohumila KulínskéhoV knižní zpovědi Bohumil Kulínský hovoří nejen o medializovaném případu zneužívání nezletilých sboristek, ale odhaluje i mnohé Na křtu vystoupil Kris Kros Quintet, jehož členové zpívali i v Bambini do Praga
Na křtu vystoupil Kris Kros Quintet, jehož členové zpívali i v Bambini do Praga
ze svého dřívějšího života. Bohumil Kulínský se sešel s Jitkou Škápíkovou v létě roku 2007 a za několik měsíců byla kniha rozhovorů na světě. Donedávna úspěšný sbormistr v ní odpovídá upřímně a hovoří bez zábran. Vypráví také o svém dětství a školních letech, kdy člověk hledá autoritu, o pubertě a touze po samostatnosti, o prvních láskách a přátelstvích, o profesním Křtem provázel Xaver Veselý
Křtem provázel Xaver Veselý
hledání, dirigování a souboru Bambini di Praga. Kniha dává nahlédnout do jeho duše a přináší mnohá zajímavá odhalení. Zárukou značné míry autentičnosti knihy Volný pád jsou důvěryhodné úryvky z dopisů, které Bohumil Kulínský psal z vazby v pankrácké věznici své ženě Lindě. Každý den jeden čtyřstránkový dopis. I přesto, že z nich kniha cituje jen malý zlomek, dá se předpokládat, že ačkoliv byly psány Volný pád Bohumila Kulínskéhopod tlakem cenzury, je v nich zachycena skutečnost bez jakýchkoliv příkras nebo účelové manipulace.

„Mnohem víc, než to, jestli je Bohumil Kulínský vinen či nevinen, mě od samého zveřejnění jeho kauzy zajímá etika našich médií. To, jakým způsobem o kauze Jitka Škápíková s Bohumilem Kulínským
Jitka Škápíková s Bohumilem Kulínským
píší, jak ji reflektují. Díky médiím totiž všichni dávno dobře a dopodrobna víme, co se v Bambini-Hambini dělo a co si o tom všem máme myslet. A to dávno před tím, než zasedl soudní tribunál. Nemám ráda, předkládají-li se mi hotové názory k uvěření. Čím hotověji jsou servírovány, tím větší mám chuť zkoumat, jak to ve skutečnosti bylo a co je za tím," říká scénáristka, dokumentaristka a publicistka Jitka Škápíková.

Olga Sommerová s kartářkou Markétou Vostrou při křtu knihy Volný pád
Olga Sommerová s kartářkou Markétou Vostrou při křtu knihy Volný pád
Bohumil Kulínský byl již od dětství členem proslulého souboru Bambini di Praga, který ve svých šestnácti letech začal vést jako sbormistr. Dirigování studoval na konzervatoři v Praze a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V roce 1984 zahájil spolupráci se Symfonickým orchestrem Volný pád Bohumila Kulínskéhohlavního města Prahy FOK. V roce 1986 se stal stálým dirigentem Komorní filharmonie Pardubice, kde v sezoně 1989/1990 působil jako šéfdirigent. Od roku 1995 pravidelně hostoval v Japonsku, dirigoval zahraniční orchestry v Evropě i Americe. V roce 1997 úspěšně debutoval u Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově. V letech 1996-2002 působil jako šéfdirigent Orchestru opery Národního divadla v Praze. 25. listopadu 2004 byl vzat do vyšetřovací vazby na základě obvinění ze zneužívání nezletilých dívek. Ve vazbě strávil 219 dní. V současné době stále probíhá soudní líčení v Hradci Králové.

Volný pád Bohumila KulínskéhoVolný pád Bohumila KulínskéhoVolný pád Bohumila Kulínského

Editor: Janinka
Vytvořeno: 18.03.2008 09:27
Poslední změna: 31.03.2008 02:59

RSS

Hodnocení: 4.38 (8x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2022, webmaster@people.cz