Kultura

Dinosauři z Argentiny v Národním muzeu

Do expozice paleontologického oddělení Národního muzea v Praze přibyly nové exponáty, a to odlitky koster dinosaurů z argentinských nalezišť.

Dinosauři z Argentiny v Národním muzeuPaleontologické oddělení Národního muzea se může pochlubit jednou z největších evropských Dinosauři z Argentiny v Národním muzeusbírek fosilií. Na základě spolupráce pražského Národního muzea a Paleontologického muzea Egidia Feruglia byla nyní uspořádána a 17. března 2008 otevřena výstava s názvem Dinosauři z Argentiny, která představuje odlitky těchto velkých plazů z nejrůznějšíc argentinských nalezišť.

Dinosauři se stali ikonou druhohorní éry. Celosvětové rozšíření malých i gigantických druhů dinosaurů během druhohor a jejich zánik před 65 miliony lety je dnes obecně známou Dinosauři z Argentiny v Národním muzeuskutečností. Náhlý konec dinosaurů pravděpodobně způsobily Dinosauři z Argentiny v Národním muzeuklimatické změny zapříčiněné kolizí Země s obřím meteoritem. Dinosauři ale po sobě naštěstí na Zemi zanechali v různých částech světa velké množství kosterních pozůstatků. A právě kosterní pozůstatky masožravých druhů z triasu z Argentiny patří ke geologicky nejstarším, a proto mají pro řešení otázky původu těchto plazů.

Kostry dinosaurů jsou velkým magnetem významných světových muzeí. Ovšem ne každý u nás měl možnost je spatřit na vlastní oči, což je způsobeno také tím, že v Čechách byly první nesporné Dinosauři z Argentiny v Národním muzeukosterní pozůstatky dinosaura objeveny až v posledních Dinosauři z Argentiny v Národním muzeuletech. První kost českého dinosaura iguanodona byla nalezena v roce 2003 u Kutné Hory. Tento býložravý druh byl oproti argentinským druhům opravdovým trpaslíkem, který by největšímu z vystavených exponátů, Giganotosaurovi, nesahal ani po kolena. A jak by ne, když Giganotosaurus patřil k největším predátorům, kteří kdy na naší planetě žili. Ostatně Giganotosaurus na vás vykoukne hned za dveřmi Národního muzea. Ale tento malý úlek bude určitě odměněn, protože v prostorách muzea budete v rámci výstavy Dinosauři z Argentiny mít možnost se zúčastnit nejrůznějších doprovodných akcí, jako například vyzkoušet si práci paleontologů při odkrývání kostí dinosaurů nebo odlévat zuby druhohorních Dinosauři z Argentiny v Národním muzeuplazů. Účelem výstavy ovšem rozhodně není ohromovat velikostí dinosaurů, ale zábavnou formou poučit návštěvníky o historii naší planety a jejích dávných obyvatelích.

Dinosauři z Argentiny budou k vidění v hlavní budově Národního muzea na Václavském náměstí v Praze do 1. června 2008.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 17.03.2008 09:12
Poslední změna: 17.03.2008 11:58

RSS

Hodnocení: 4.61 (41x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2022, webmaster@people.cz