Kultura

Občan Havel v českých kinech

Na konci ledna 2008 přichází do kin dokument o Václavu Havlovi nazvaný Občan Havel, mapující životní etapy Václava Havla jako prezidenta České republiky.

Občan Havel v českých kinechDokumentární film Občan Havel v českých kinechObčan Havel, který nahlíží do pozadí životní etapy Václava Havla jako prezidenta České republiky, začal natáčet dokumentarista Pavel Koutecký v roce 1992. Po jeho tragické smrti na jaře roku 2006 dokument dokončil režisér Miroslav Janek. Film je pojatý poněkud netradičně, protože nekomentuje, nenavádí, pouze konstatuje. Samozřejmě, že se snímek Občan Havel nesnaží být tímto způsobem stoprocentně objektivní, což je přirozeně v takovém projektu zcela vyloučeno, režiséři však v žádném případě  nestaví nekritický Havlův pomník.

Občan Havel v českých kinechObčan Havel přináší řadu silných a emotivních scén ze zákulisí politických i soukromých dramat z  více než třináctiletého prezidentského období, protože Pavel Koutecký Občan Havel v českých kinechměl možnost Václava Havla točit i na místech a v situacích, kam se ostatní média nedostala. Jedním z takových okamžiků je například svatba s Dagmar Veškrnovou. Diváci uvidí i Havlovu nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské Občan Havel v českých kinechděkovací řeči. Nechybí ani zachycení okamžiků, kdy se Havel dokáže pěkně rozčílit a použít ostřejšího slova nebo zanadávat na špatně ušité košile. Stejně jako v životě Václava Havla hrají i ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga i Dagmar, v dokumentu se objeví jeho přátelé a spolupracovníci, Občan Havel v českých kinechčeští i světoví politici (např. Bill Clinton hrající v Redutě na saxofon), ale i členové skupiny Rolling Stones.

Ať již patříte mezi příznivce či mezi odpůrce Občan Havel v českých kinechVáclava Havla, běžte se do kina na dokument podívat, protože film Občan Havel vás určitě během dvou hodin přesvědčí, že se jedná o kvalitní dokument o životě jednoho z našich prezidentů.

Prohlédněte si i další foto ve fotogalerii k filmu Občan Havel.

Foto Aerofilms

Občan Havel v českých kinechObčan Havel v českých kinechObčan Havel v českých kinechObčan Havel v českých kinechObčan Havel v českých kinechObčan Havel v českých kinech

Editor: Janinka
Vytvořeno: 11.01.2008 10:33
Poslední změna: 18.02.2008 01:11

RSS

Hodnocení: 5.00 (3x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz