Společnost

Věra Chase Maso a pomeranče

V nakladatelství Mladá fronta vychází v pořadí již šestá sbírka povídek Věry Chase nazvaná Maso a pomeranče, která navazuje jak zajímavými tématy, tak neotřelým žánrem a stylem na předchozí tvorbu autorky.

Věra Chase Maso a pomerančeNová kniha Věry Chase Maso a pomeranče byla pokřtěna 17. ledna 2008 v pražském Knihkupectví Řehoře Samsy za účasti kmotrů, kterými byli zpěvačka Monika Načeva a spisovatel Arnošt Lustig.

Věra Chase Maso a pomerančeKniha zábavných povídek Maso a pomeranče nabízí hned dvanáct neprobádaných vesmírů, v nichž není těžké se ztratit. Charakteristický jazyk, neotřelá slovní spojení, nepředvídatelná místa i čas, rozmanitá témata, svérázný smysl pro humor, to je kombinace přímo vybízející čtenáře, aby se oprostil od všech předsudků, opatrností a stresu a poddal se osvobozujícímu proudu fantazie.

Věra Chase Maso a pomerančeJako autory ilustrací pro svou knihu vybrala Věra Chase dva ilustrátory, kterými jsou Vojtěch Jasanský (*1990) a František Polák (*1990), které pojí nejen rok narození, letité přátelství a inklinace k výtvarnému umění, ale i mnohá životopisná data. Oba jsouVěra Chase Maso a pomeranče staršími sourozenci svých mladších bratrů a oba pocházejí z uměleckých pražských rodin (jejich otcové tvoří mezinárodně uznávanou dvojici uměleckých fotografů Jasanský-Polák). V době seznámení se s rukopisem oba docházeli k autorce na hodiny angličtiny a zároveň byli studenty posledního ročníku základní školy.

„Balíte na dovolenou, jedete vlakem, čekáte u zubaře, ladíte si mysl před spaním... Mít tak v ruce klíč, kterým se instantně odpoutáte odVěra Chase Maso a pomerančeokolního světa - přelidněné pláže, hlučných spolucestujících, strachu, stresu z prožitého dne. Mít tak v hlavě zadní vrátka, jimiž se pouhým stisknutím kliky vzdálíte realitě a: vyběhnete do sluncem zalité louky, tak rozzářené, že kvůli pronikavému jasu nejste s to rozpoznat detaily ozářených květin, stromů a krajiny... neboVěra Chase Maso a pomeranče vkročíte do potemnělého pokoje, v jehož přítmí se ztrácejí obrysy nábytku i barvy koberců a tapet... Krajina či pokoj vaší fantazie už leží před vámi, zatím rozostřené, a jak se detaily - květiny, barvy, nábytek - pomalu začínají vykreslovat, uvědomíte si, že odpovídají vašim přáním, intimním touhám a podvědomým představám... Věra Chase

Věra Chase Maso a pomerančePražská autorka Věra Chase se pro psaní rozhodla nejspíše pod vlivem vzoru svého dědečka, novináře a spisovatele Aloise Svobody již v dětství, a přes rané sci-fi povídky, školní časopisy, gymnaziální básně a literární překlady se v roce 1997 dopracovala ke své první autorské sbírce, která vyšla dvojjazyčně pod názvem Tělokresba/Bodypainting. Pak přišly úspěchy ve formě literárních ocenění, grantů, autorských čtení doma i v zahraničí. V roce 1998 vyšel román Vášeň pro broskve, o rok později dvojjazyčná básnická sbírka Bobule/Eyeberries (vyšlo v Indii za podpory UNESCO) a sbírka povídek Hypnoskop. Jako poslední vyšla v roce 2001 sbírka básní a básnických próz Šťáva.

Monika Načeva
Monika Načeva
Arnošt Lustig
Arnošt Lustig
Tajemná dívka s pomeranči
Tajemná dívka s pomeranči

Editor: Janinka
Vytvořeno: 11.01.2008 10:32
Poslední změna: 26.01.2008 09:55

RSS

Hodnocení: 4.80 (25x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz