Kultura

Krásné zelené oči Arnošta Lustiga

Spisovatel Arnošt Lustig byl za román Krásné zelené oči nominován v roce 2003 na Pulitzerovu cenu v kategorii prózy. Nyní v Čechách vychází tato kniha společně s další Lustigovou knihou nazvanou 3x18 (portréty a postřehy).

Spisovatel Arnošt Lustig
Spisovatel Arnošt Lustig
Patří spisovatel Arnošt Lustig mezi vaše František Cingr s Arnoštem Lustigem
František Cingr s Arnoštem Lustigem
oblíbené autory? Potom si nenechte ujít Krásné zelené oči. Ale kdepak, ne oči pana Lustiga, nýbrž jeho stejnojmenný román, který nyní v Čechách vychází v doplněném vydání. Lustigův román Krásné zelené oči vyšel česky v roce 2001 a českým literárním světem prošel bez zvláštního zájmu. Po překladu do angličtiny však začal patřit v USA a Velké Británii k vysoko ceněným knihám. Asociace amerických knihoven dokonce zařadila Krásné zelené oči na Listinu knih pro americké čtenáře.

Arnošt Lustig s knihami Krásné zelené oči a 3x18 (portréty a postřehy)
Arnošt Lustig s knihami Krásné zelené oči a 3x18 (portréty a postřehy)
Román Krásné zelené oči líčí osudy plaché Krásné zelené oči Arnošta Lustigazrzky Hanky Kaudersové, patnáctileté Kůstky, která jako jediná z rodiny ušla smrti v Auschwitz-Birkenau. Lustigova próza je výrazná svým napínavým příběhem, který se odehrává převážně v polním nevěstinci, zároveň je však úsporná a zdrženlivá, pokud jde o líčení fyzické a duchovní krutosti. Hanka potkává v nevěstinci nacistického lágru pestrou společnost a sama se snaží neztratil svou lidskost. Pro české vydání autor knihu zrevidoval a doplnil o pasáže, které v zahraničí publikované dílo neobsahovalo. A jak Arnošt Lustig dodává: „Nepřepisuju, jenom doplňuju."

Krásné zelené oči Arnošta LustigaAutobiografická kniha Františka Cingera a Arnošta Lustiga 3x18 (portréty a postřehy) je svazkem rozsáhlých Krásné zelené oči Arnošta Lustigavzpomínkových odpovědí inspirovaných otázkami novináře Františka Cingera. Výborná a stále překvapující autobiografie legendárního českého spisovatele obsahuje řadu unikátních portrétů osobností světového významu, které Lustig osobně poznal. Je zároveň rozsáhlou freskou života druhé poloviny 20. století. Nové upravené vydání vzpomínkové knížky vypráví také o autorově dětství.

Krásné zelené oči Arnošta LustigaObě knihy byly představeny českým čtenářům 21. listopadu 2007 v Knihkupectví Franze Kafky na Praze 1 za účasti spisovatele Arnošta Lustiga a Františka Cingra.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 19.11.2007 10:14
Poslední změna: 23.07.2012 10:59

RSS

Hodnocení: 5.00 (14x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz