Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska byla po mnoha letech dopsána
14. prosince 2007 bylo v Akademickém ústavu ČR v Praze po mnoha letech práce veřejnosti představeno unikátní třísvazkové dílo Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska.
Zdá se Vám, že lidová tradiční kultura vymizela a nastoupila
masová kultura, kde je vše stejné či podobné? Kniha Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska všem čtenářům přináší svět, který ztrácíme.
Třídílná Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska vznikla spoluprácí předních odborníků Akademie věd v oblasti národopisu. První myšlenky na vytvoření národopisného encyklopedického díla věnovaného lidové kultuře se zrodily již o téměř sto let dříve, na konci 19. století, ale složité politické poměry, pád monarchie, příliš krátké období svobody mezi světovými válkami a dvojí totalita neumožnily vytvoření podmínek pro vznik tak rozměrného projektu. Naproti tomu vědomí mizející lidové kultury a ubývání pamětníků i znalců vyvolávalo stále větší obavy o možnost její dokumentace. Proto se hned na počátku 90. let 20. století při Etnologickém ústavu AV ČR v Praze a Ústavu evropské etnologie FF MU v Brně zformoval tým připravený spolu s dalšími odborníky z celé České republiky tento úkol řešit a letitý dluh odstranit sepsáním národopisné encyklopedie.
Docent Lubomír Tyllner s Národopisnou encyklopediíToto dílo vzniklo téměř po 15 letech. A proč to trvalo tak dlouho? Odpověď je velmi prostá: mohlo to trvat ještě déle a jen díky moderní a vyvíjející se technice bylo sepsání encyklopedie značně urychleno. Autoři knihy začínali psát na klasických psacích strojích, pak následoval textový editor T602 a nakonec windowsovský Word. I s fotografiemi se v průběhu let pracovalo jinak: první snímky byly černobílé, poté přišla na řadu barevná fotografie a v závěru již byly pořizovány digitální fotografie. Navíc moderní technika umožnila řadu ne zcela kvalitních i poškozených snímků z doby minulé přeměnit na kvalitní fotografie. Navíc se v průběhu sepisování encyklopedie změnila řada redaktorů, mnoho z nich se již vydání Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska nedožilo.
Programový ředitel nakladatelství Mladá fronta PhDr. Jiří KolečkoNakonec byla po mnoha letech
Docentka Lydie Petráňovákniha Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska představena 14. listopadu 2007 na půdě Akademie věd ČR za účasti řady autorů a zástupců nakladatelství Mladá fronta, mezi nimiž nechyběl programový ředitel PhDr. Jiří Kolečko.
Publikace Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska se snažila spojit vše podstatné z oblasti tradiční kultury. Hesla nejsou pouhými definicemi jevů, ale jejich rozvinutým výkladem. Tři rozsáhlé svazky encyklopedie, vážící úctyhodných 5 kilogramů, přináší na svých 1586 stránkách, které sepisovalo na 120 autorů, přes 1500 ilustrací a fotografií a 2000 hesel. V Národopisné encyklopedii Čech, Moravy a Slezska se dozvíte informace týkající se
Křest encyklopedie doprovodili veselými historickými písněmi Traxlerovcijednotlivých národopisných regionů
Slavnostní přípiteka jejich kulturních projevů, lidového výtvarného umění, folkloru a folkloristiky, slovesné kultury či lidového divadla. Čtenář se také dozví mnoho zajímavého o výročních svátcích, zvycích a obyčejích, rodinných obřadech, lidových krojích, hudebních nástrojích, lidových tancích, pohádkách, pověstech i pohádkových bytostech. Zastoupena jsou také hesla z oblasti lidového stavitelství, zemědělství a řemesel.

