Kultura

Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska byla po mnoha letech dopsána

14. prosince 2007 bylo v Akademickém ústavu ČR v Praze po mnoha letech práce veřejnosti představeno unikátní třísvazkové dílo Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska.

Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska byla po mnoha letech dopsánaZdá se Vám, že lidová tradiční kultura vymizela a nastoupila Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska byla po mnoha letech dopsánamasová kultura, kde je vše stejné či podobné? Kniha Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska všem čtenářům přináší svět, který ztrácíme.

Třídílná Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska vznikla spoluprácí předních odborníků Akademie věd v oblasti národopisu. První myšlenky na vytvoření národopisného encyklopedického díla věnovaného lidové kultuře se zrodily již o téměř sto let dříve, na konci 19. století, ale složité politické poměry, pád monarchie, příliš krátké období svobody mezi světovými válkami a dvojí totalita neumožnily vytvoření podmínek pro vznik tak rozměrného projektu. Naproti tomu vědomí mizející lidové kultury a ubývání pamětníků i znalců vyvolávalo stále větší obavy o možnost její dokumentace. Proto se hned na počátku 90. let 20. století při Etnologickém ústavu AV ČR v Praze a Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska byla po mnoha letech dopsánaÚstavu evropské etnologie FF MU v Brně zformoval tým připravený spolu s dalšími odborníky z celé České republiky tento úkol řešit a letitý dluh odstranit sepsáním národopisné encyklopedie.

Docent Lubomír Tyllner s Národopisnou encyklopedií
Docent Lubomír Tyllner s Národopisnou encyklopedií
Toto dílo vzniklo téměř po 15 letech. A proč to trvalo tak dlouho? Odpověď je velmi prostá: mohlo to trvat ještě déle a jen díky moderní a vyvíjející se technice bylo sepsání encyklopedie značně urychleno. Autoři knihy začínali psát na klasických psacích strojích, pak následoval textový editor T602 a nakonec windowsovský Word. I s fotografiemi se v průběhu let pracovalo jinak: první snímky byly černobílé, poté přišla na řadu barevná fotografie a v závěru již byly pořizovány digitální fotografie. Navíc moderní technika umožnila řadu ne zcela kvalitních i poškozených snímků z doby minulé přeměnit na kvalitní fotografie. Navíc se v průběhu sepisování encyklopedie změnila řada redaktorů, mnoho z nich se již vydání Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska nedožilo.

Programový ředitel nakladatelství Mladá fronta PhDr. Jiří Kolečko
Programový ředitel nakladatelství Mladá fronta PhDr. Jiří Kolečko
Nakonec byla po mnoha letech Docentka Lydie Petráňová
Docentka Lydie Petráňová
kniha Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska představena 14. listopadu 2007 na půdě Akademie věd ČR za účasti řady autorů a zástupců nakladatelství Mladá fronta, mezi nimiž nechyběl programový ředitel PhDr. Jiří Kolečko.

Publikace Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska se snažila spojit vše podstatné z oblasti tradiční kultury. Hesla nejsou pouhými definicemi jevů, ale jejich rozvinutým výkladem. Tři rozsáhlé svazky encyklopedie, vážící úctyhodných 5 kilogramů, přináší na svých 1586 stránkách, které sepisovalo na 120 autorů, přes 1500 ilustrací a fotografií a 2000 hesel. V Národopisné encyklopedii Čech, Moravy a Slezska se dozvíte informace týkající se Křest encyklopedie doprovodili veselými historickými písněmi Traxlerovci
Křest encyklopedie doprovodili veselými historickými písněmi Traxlerovci
jednotlivých národopisných regionů Slavnostní přípitek
Slavnostní přípitek
a jejich kulturních projevů, lidového výtvarného umění, folkloru a folkloristiky, slovesné kultury či lidového divadla. Čtenář se také dozví mnoho zajímavého o výročních svátcích, zvycích a obyčejích, rodinných obřadech, lidových krojích, hudebních nástrojích, lidových tancích, pohádkách, pověstech i pohádkových bytostech. Zastoupena jsou také hesla z oblasti lidového stavitelství, zemědělství a řemesel.

Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska byla po mnoha letech dopsánaNárodopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska byla po mnoha letech dopsána

Editor: Janinka
Vytvořeno: 15.11.2007 07:13
Poslední změna: 15.11.2007 10:39

RSS

Hodnocení: 4.40 (10x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz