Kultura

Pozvání na unikátní balet - taneční soubor Les Ballets de Monte Carlo

Nenechte si ujít jedinečnou návštěvu tanečního souboru Les Ballets de Monte Carlo v Praze, který vystoupí v Národním divadle 17. a 18. listopadu 2007.

Pozvání na unikátní balet - taneční soubor Les Ballets de Monte CarloMilovníci hlubokého divadelního zážitku jsou v napjatém očekávání, protože poprvé v historii zavítá do Prahy světoznámý taneční soubor Les Ballets de Monte Carlo. Na scéně Národního divadla se soubor představí pouze třikrát, a to 17. a 18. listopadu s Prokofjevovým baletem Romeo a Julie v objevném minimalistickém pojetí svého uměleckého šéfa a světově uznávaného francouzského choreografa Jeana-Christophera Maillota.

Pozvání na unikátní balet - taneční soubor Les Ballets de Monte CarloBalet Monte Carlo založila v roce 1985 Její královská výsost Caroline, princezna hannoverská a monacká, jako oficiální a národní soubor Monackého knížectví. Novodobý soubor založený princeznou navazuje na objevitelského ducha někdejších slavných předchůdců, rozhodně se však nesnaží pietně rekonstruovat staré choreografie: „Nádherná tradice tance v Monaku má význam jen tehdy, když připomíná především zanícení pro tradici modernity. Nejde o nostalgické tíhnutí ke slavné minulosti, spíš je pečlivě zaštítěná objevováním nových výrazových prostředků," prohlásila princezna. „Její královská Výsost je prezidentkou Les Ballets de Monte Carlo," dodává k tomu J. Ch. Maillot, „zná všechny naše kreace a sleduje všechny aktivity souboru." Princezna ho povolala do vedení company v roce 1993 právě proto, že poznala jeho schopnosti objevitele. Avšak lidské tělo má přeci své hranice! I když se člověk vyjadřuje tancem od pradávna, lze vůbec v tanci ještě objevit něco nového? zeptali jsme se. „Mé dílo spočívá právě v užívání mého vlastního a velmi osobního jazyka prostřednictvím tanečníků," odpověděl nám J.Ch. Maillot. „Sám jsem se přesvědčil, že je v choreografii možné stále hledat nové postupy a znovu nacházet nové výrazové prostředky."

Pozvání na unikátní balet - taneční soubor Les Ballets de Monte CarloTento tvůrce to dokazuje i v Prokofjevově Romeu a Julii. Téměř formou filmového střihu zpracovává drama mladistvé touhy po absolutnu, po absolutní lásce. Vášnivé vzepětí duší veronských milenců a křehkost dospívání patří k hlavním tématům jeho pojetí shakespearovského příběhu. Originální choreograf se nesoustřeďuje na politiku, na znesvářené rody Monteků a Kapuletů, jde mu především o to, co je věčné... Překvapením pro diváky by mohlo být také co nejjednodušší a přitom nápadité řešení scény Ernesta Pignon-Ernesta, kdy v balkónové scéně pouze stoupá a klesá rampa. Kostýmy Jérome Kaplana a světelný design Dominique Drillota jen zdůrazňují erupci emocí vyjádřených pohybem v osobitém choreografickém rukopise. J. Ch. Maillot je na tento tvůrčí tým velmi hrdý, je si jist, že se na úspěchu a výlučnosti díla spolupodílí.

Pozvání na unikátní balet - taneční soubor Les Ballets de Monte CarloSlávu ovšem sklízejí i další Maillotova díla. Proč vybral pro Prahu právě Romea a Julii? „Moje verze Romea a Julie je jedním z nejreprezentativnějších děl našeho repretoáru. Je to první příběhově laděný kus vytvořený v Monaku v roce 1996 pro Les Ballets de Monte Carlo a následovaný dalšími, jako je Cinderella (Popelka), La Belle (Kráska), Le songe (Sen). Je to moje přepracování klasických baletů. Již tradičně a s oblibou takovouto produkci navrhuji právě tehdy, představujeme-li se v nějakém hlavním městě poprvé. Je totiž pro nás charakteristická, je jakousi značkou, symbolem našeho souboru," prozradil autor. „Zvláštností a specialitou Baletu Monte Carlo je také to, že se na něm podílí přes 20 národností! Tato pestrá národnostní směsice vede nepochybně k našemu obohacení: jsme multikulturní soubor." Mistr choreografie, jehož zásluhy ocenil francouzský ministr tím, že ho jmenoval Rytířem Řádu umění a literatury, se nemusí bát konkurence. Je velkorysý a sám plný nápadů. Zasedal též v komisi Prix de Lausanne a až do své nehody býval mimo jiné sólistou proslulého hamburského baletu u Johna Neumeiera.

foto archiv ND

Editor: Janinka
Vytvořeno: 10.11.2007 11:46
Poslední změna: 15.11.2007 08:31

RSS

Hodnocení: 4.67 (3x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz