Společnost

Rozhovor nejen s lídrem kapely Kryštof Richardem Krajčem

S koncertním turné je to podobné jako třeba s důležitým sportovním turnajem, dejme tomu fotbalovým. Zvlášť, když se nová deska skupiny jmenuje Poločas, a všichni její protagonisté, včetně kapitána týmu a trenéra v jedné osobě Richarda Krajča, na sport slyší, a na fotbal zvlášť. Takže povídání s frontmanem týmu zvaném KRYŠTOF se neslo ve sportovní duchu. O projektech skupiny Kryštof mluví ve většině případů ten „hlavní“, tedy Richard Krajčo, ovšem bez ostatních hráčů by se neobešel. Všichni ti brankáři, zametači, beci, záložníci, křídla, středopolaři mají také nárok.

Členové kapely Kryštof jsou nadšení příznivci fotbalu
Členové kapely Kryštof jsou nadšení příznivci fotbalu
Jaké bylo soustředění na kolotoč koncertů, je fyzická i psychická kondice týmu Kryštof optimální?
To nejdůležitější je, aby poslouchali trenéra, že? Takže, když budou respektovat taktické pokyny, všechno dopadne dobře. A jelikož je ten můj tým vydrezírovaný, mám za to, že žádné problémy nenastanou. Oni totiž už dávno předem vědí, že optimálně stanovená taktika vede téměř stoprocentně ku prospěchu. Zkrátka, jsme sehraný a dobře nabuzený tým. Věříme si!

Frontman kapely Kryštof Richard Krajčo
Frontman kapely Kryštof Richard Krajčo
Jak trénujete, jaká je metodika?
Máme dvoufázové tréninky, které se opírají o individuální kvality celého týmu. Trénuje se dopoledne i po obědě. Klademe důraz na odpoledne, kdy probíhá taková finalizace toho kterého dne.

Jaký je obsah toho, co předvedete, čím se pochlubíte, co nabídnete? Tedy, co od vás mohou vaši příznivci čekat?
Nedá se říct jednoznačně: veni, vidi, vici... Přišli jsme, viděli, zvítězili... Protože v tom našem vystoupení, v tom našem výkonu jsou okamžiky, o kterých teď, při tréninku, třeba ještě pochybujeme a nevěříme, že dokážou zaujmout a stoprocentně přesvědčit. Ale pak při ostrém zápase to budou velké perly. Takže při tom vybírání repertoáru na koncertní turné i na desku, bude těch gólových šancí víc. Bude to obtížné, ale samozřejmě že tam máme věci dobře natrénované, naučené naslepo, při kterých si najisto věříme, zkrátka stoprocentní šance, zásadní výkony, které od nás naši posluchači, vlastně fanoušci, čekají... Ale pak také věci, vlastně improvizaci, fantazii, nadstavbu... O tom si myslíme, že jsou obsahově i herně rovněž dobré, ale  musíme naše publikum ještě přesvědčit. Tím, že všechno bude jeden veliký koncert nápadů, profesionality, krásy... Pro nás je to velká výzva. Na turné chceme hrát nějakých dvaadvacet až čtyřiadvacet písní, čili o hodně víc než je jích na desce. Ale v podstatě už dnes máme vybráno, co chceme nabídnout.

Rozhovor nejen s lídrem kapely Kryštof Richardem KrajčemČím chcete na turné při „zápasech" diváky nejvíc zaujmout. Jaká bude největší image vašeho týmu?
Když si vezmu zpátky čtyři roky, je tu paralela s Baníkem Ostrava a jeho komunikaci s fanoušky. Výtečně s nimi komunikoval. A to je věc, na které chceme stavět i my. Proto jsme si vymysleli divadla, vlastně to nebudou jenom koncerty, ale rovněž talk show a upřímná a kontaktní komunikace s lidmi. A přestože oni zase tak často do našeho zákulisí nevidí, zkrátka, nemají možnost se podívat do útrob stadionu, do našich šaten, tentokrát do těch kabin dostanou možnost přijít. Čili žádné zprostředkování přes noviny a časopisy, ale přímý kontakt. Aby naši fanoušci viděli na vlastní oči, jak náš tým funguje. To je něco úplně nového, mělo by to být hodně zajímavé...

Máte předem připravené nějaké finesy, technické fígly, překvapení, třeba nějakého tajného lídra, černého koně, kterého z lavičky pošlete na trávník?
To asi ne, všechno necháme na síle konkrétních okamžiků. Mám to tak nejradši. Na svých recitálech jsem si už vyzkoušel, co funguje, a na druhou stranu, co zase moc nefunguje, A uvědomil jsem si, že se není třeba moc detailně připravovat, protože uprostřed hry se stane něco na trávníku, nebo i na tribunách, co posune ten zápas někam dál, a výš. Že se fanoušci chtějí zapojit do hry. A to je věc, na kterou vždycky čekám,. A když to přijde, nemá to chybu.

Rozhovor nejen s lídrem kapely Kryštof Richardem KrajčemNebojíte se žlutých a červených karet?
My jsme slušná kapela.

A nebojíte se drsných fanoušků a dýmovnic a fakulí na hřišti?
Pokud to přispěje k atmosféře, myslím si, že sem tam nějaká konfeta nevadí.

Co úrazy, zranění, indispozice?
Stejně jako na divadle. I když máte horečky čtyřicítky, hrát musíte. Takže prostě koncert bude, ať se děje cokoli. Hlavně musím vydržet já. Klidně budu hrát sám s kytarou. Ty naše písničky jsou schopny zafungovat třeba i tak.

Rozhovor nejen s lídrem kapely Kryštof Richardem KrajčemVaše podzimní koncertní turné připomíná šňůru zápasů, dlouhý a náročný turnaj. Bude na konci toho klání držet v ruce pohár vítězů Kryštof a Krajčo?
Myslím, že bude ještě mnohem lepší, a to by nás všechny těšilo dvakrát tolik, aby tu vítěznou trofej drželi na konci fanoušci.

A to je vlastně...
...To je o splynutí duší, o splynutí diváků na fotbalových tribunách a hráčů, o splynutí herců na divadelních prknech a publika. My ani být vítězi nechceme, ani o to nestojíme. Ten koncert odehrajeme tak jako tak, a budeme moc rádi, že diváci si při odchodu řeknou: Příště půjdeme znovu, ať už do divadla nebo do haly, do klubů... Ono to pak bude vlastně vítězství oboustranné...

Rozhovor nejen s lídrem kapely Kryštof Richardem KrajčemA jak se do kapely Kryštof dostali její další členové a jaké mají kromě hudby koníčky?

Nikos Petros Kuluris: Když mi bylo 15, Kryštof právě sháněl saxofonistu. Ale dlouho jsem se tam neohřál, protože jsem moc neuměl. Po třech letech tréninku jsem se ale mohl vrátit. Mám rád naše soustředění, protože se na nich udělá hodně práce. V hudbě mě oslovuje hodně folklór (řecký, turecký, arménský...). Baví mě taky poznávání nových nástrojů. Hobby: horolezectví a vaření.

Nikolaj Atanasov Arichtev: V kapele jsem od začátku. Mou pozici bych přirovnal k postu obránce. Basa a bicí jsou oproti sólovým nástrojům na nahrávkách i na pódiu víc vzadu. Ale drží spolu rytmiku, aby se na ně mohli ti přední sóloví hráči spolehnout. Poslouchám spoustu muziky, snažím se neomezovat žánry, mezi mými oblíbenými kapelami převládají rockové, stálice jsou U2, Lenny Kravitz...

Rozhovor nejen s lídrem kapely Kryštof Richardem KrajčemJakub Dominik: Kdysi jsem za nemocného bubeníka kapele vypomohl a pak už zůstal. Hrajeme spolu rádi. Soustředění nás vždycky stmelí. Je to práce i zábava zároveň. Hobby jsou sport, škola a četba.

Evžen Hofmann: Mě do Kryštofa přijali kupodivu na inzerát. Klukům se moje kytara líbila a byla tu oboustranná spokojenost. Z hudebních osobností mám možná taky proto rád kytaristy, třeba Radima Hladíka. Jsem rád, že jsme se mohli setkat při společné práci. No a sport? V kapele mám spíš útočné úkoly, v soukromí se cítím jako brankář. Největším hobby jsou knížky.

Kapela Kryštof na soustředění
Kapela Kryštof na soustředění
Ondřej Kyjonka: Do kapely jsem se dostal v roce 1997 díky spolužákovi ze střední školy Nikolaji Arichtevovi. Moc mě těšilo, že se muzika v Kryštofu začala oživovat dechovými nástroji. V soukromí poslouchám vážnou muziku, jazz a taky současnou českou produkci. Ze zahraničních kapel se mi hodně líbí U2. Hobby: cestování, staré věci, jiné kultury, architektura.

Nikolas Grigoriadis: Přišel jsem jako jeden z posledních a doplnil dechovou sekci. Dost se mi líbí naše soustředění před turné nebo před nahráváním desek.  Beru to jako výlet spojený s hudbou. Vznikají tam nové a zajímavé nápady. Stejně rád poslouchám novinky, třeba zrovna teď Davida Kollera. Hobby: jízda autem.

foto 2media.cz

Editor: Janinka
Vytvořeno: 26.10.2007 10:01
Poslední změna: 31.10.2007 07:30

RSS

Hodnocení: 4.25 (8x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz