Kultura

Přijďte za mrtvými do Stromovky

1. listopadu 2007 se můžete v pražské Stromovce seznámit s mexickými zvyky na Den mrtvých - Día de los Muertos.

Přijďte za mrtvými do StromovkyZa mrtvými do Stromovky? Přijďte za mrtvými do StromovkyAno, ve čtvrtek 1. listopadu 2007 je Svátek mrtvých, česky řečeno Dušičky čili dle kalendáře Památka zesnulých. V Mexiku se tento den nazývá Día de los Muertos, a právě s mexickými zvyky se na Den mrtvých můžete seznámit v pražské Stomovce poblíž Šlechtovy restaurace mezi 17. a 19. hodinou.

Přijďte za mrtvými do StromovkyNa rozdíl od Čech, kde se Dušičky slaví celkem Přijďte za mrtvými do Stromovkysmutně a ponuře, tedy většinou příchodem na hřbitov, položením květin a věnců a zapálením svíček, mexický Svátek mrtvých je svátkem veselým a pestrobarevným. Mrtví jsou mrtví a živí se veselí. Oslavy Dne mrtvých v Mexiku propojuje přesvědčení a víra, že kvalita současného života záleží do značné míry na našem chování k našim mrtvým. Mexičané věří, že duše mrtvých se v noci na Den mrtvých vracejí na zem. Pozůstalí jim tedy připraví tzv. ofertu. vyhradí jim v domě koutek s jejich fotkou, okolí ozdobí spoustou květin a mrtvému přinesou jeho oblíbené jídlo a pití. Noc často tráví na hřbitově, který doslova září barevnými květinami, konkrétně afrikány, které jsou nazývány květinami mrtvých a svou pronikavou vůní mají přivést duši mrtvého na zemi. Dalšími květinami mrtvých jsou mečíky: bílé za zemřelé děti a červené za dospělé. Kolem hrobů, na kterých hoří svíce, se v noci shromáždí pozůstalí, kteří vzpomínají na mrtvého, smějí se a zpívají si.

Přijďte za mrtvými do StromovkyU starých Mexičanů nebyly život a Přijďte za mrtvými do Stromovkysmrt v takovém protikladu jako u nás. Život pokračoval ve smrti, a naopak zase smrt nebyla přirozeným ukončením života, ale jen jednou fází nekonečného koloběhu. Život, smrt i znovuzrození byly jen různými etapami vesmírného, neustále se opakujícího procesu. Smrt v mexickém myšlení neznamenala konec života, Indiáni věřili, že se po smrti dostanou do dalšího světa, kde budou "žít" i nadále.

Přijďte za mrtvými do StromovkyA na co se ve Stromovce na Přijďte za mrtvými do StromovkyDen mrtvých můžete těšit? Na plovoucí sochy, zdobení cukrových lebek, seznámíte se s typickým mexickým oltářem, ochutnáte typický sváteční pokrm Pan de Muerto, tedy sladké pečivo pečené v Mexiku právě na svátek zesnulých, které se často formuje do tvaru lebky nebo kostí. Chybět nebude ani maňáskové divadlo a výroba lampionů, které budou zářit do noci.

Akce se koná ve spolupráci s Mexickým velvyslanectvím v Praze a za přispění městské části Praha 7, pod záštitou pana radního Hl. m. Prahy Ing. Milana Richtera.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 22.10.2007 09:47
Poslední změna: 26.10.2007 10:33

RSS

Hodnocení: 4.60 (10x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz