Společnost

Rozhovor s Františkem Ringo Čechem nejen o malování

František Ringo Čech (narozen 1943) je český hudebník, textař, herec, politik, publicista, scénárista, divadelník, naivní malíř a spisovatel. Povídali jsem si s ním nejen o malování.

František Ringo Čech se svými obrazy
František Ringo Čech se svými obrazy
Kdy jste začal „vážně"namalovat? Mám na mysli obraz, který Vás přesvědčil o tom, že byste možná mohl být umělcem.
První obraz se jmenuje Vánoce u Čechů. Od manželky jsem dostal k Vánocům barvy a hned jsem vyfrkl obraz, který stále mám. Pak jsem namaloval ještě jeden, ten se jmenuje Hýta číhá na myšku. Mimochodem děti se rozplakaly, když viděly, jak vypadají na obraze.

Rozhovor s Františkem Ringo Čechem nejen o malováníVaše děti se nepoznaly?
Ne, ne, nepoznaly se. Tyhlety dva obrazy ty nejsou z mého raného období, to jsou vůbec moje první obrazy.

Název jednoho z Vašich prvních obrazů zní Hýta číhá na myšku. Kdo to byl Hýta?
Hýta byl kocourek, kterého jsme měli. Byl pojmenovaný podle hrdiny knížky Hýta a Batul. Přečtěte si ji, je to vynikající literatura.

Na obrazech krajin vidíme často tři kopce. Na jednom z nich stojí románská rotunda a na dalších dvou zříceniny hradu. Jedná se o nějaká konkrétní místa?
Víte, já jsem takzvaný vyplňovač. Já si myslím, že majitel nebo kupec má za své peníze právo mít zcela plochu zaplněnou. Nebude přece platit prázdná místa. Vše, co jde zaflákám psama, muchomůrkama, houbama, pařezama, stromečkama, trávou, kytičkama a nahoře by byla díra, tak tam jsou ty dvě zřícenin a románská rotunda.

Rozhovor s Františkem Ringo Čechem nejen o malováníVaše obrazy vlastní řada významných světových osobností (Shirley Temple Black, Martina Navrátilová, Franco Nero, Annie Girardot, Arnold Schwarzenegger). S mnohými z nich jste se osobně setkal.  Jak hodnotily Vaše obrazy?
Anglosasové a vůbec lidi, kteří nejsou Slovani naštěstí nehodnotí. Protože co vlastně hodnotit? Jenom hloupí Češi a Moraváci dělají žebříčky a hodnotí, co je kvalita. Proto je taková hanba, že v téhleté zemi je zneváženej Lada, zneváženej Hašek. Ve světě se dívají: líbí se mi to, nelíbí se mi to. Jestli se mi to líbí, tak si to koupím. Rozhovor s Františkem Ringo Čechem nejen o malováníMoje obrazy se jim líbily, jsou barevný, jsou veselý, optimistický, mají nějaký náboj, nějaký děj.

Nechcete se vrátit ke skupině Olympic, se kterou jste jako muzikant začínal?
Já jsem po skupině Olympic měl ještě několik vynikajících souborů, kam bych se spíš vracel. Je to období, který už je za mnou. Mně je 64 let, to znamená, že to už je pryč. Budu psát. Napíšu Rekviem, rockové Rekviem. Na to se cítím a beru to vážně. To myslím, že je v mém věku důstojné. Ale abych skákal na jevišti s růží ve vlasech a na krku s korálema mi přijde tristní.

Rozhovor s Františkem Ringo Čechem nejen o malováníA novou divadelní hru se nechystáte napsat?
Dlouho jsem žádnou divadelní hru nenapsal. Teď jsem měl právě čtyři roky malířské období, to skončilo. Zítra začíná literární období. Sundám vlasy a budu psát knížky.

Kdysi o Vás jedna redaktorka za dob socialismu napsala v Rudém právu, že Vaše tvorba je uměním pro jednu polovinu.
Ano, tím správně řekla, že moje umění někdo bere a někdo ne. Zhruba polovina lidí se baví, směje se a chápe ten humor. A druhá polovina jsou zapšklí, zamindrákovaný lidi, to jsou ty škatulkáři, co dělají žebříčky.

Rozhovor s Františkem Ringo Čechem nejen o malováníA nepozval byste tu druhou polovinu, která Vaše obrazy nemá ráda, na svoji současnou výstavu?
Ne, ne, ne. Moje životní krédo, ke kterému jsem dospěl v těch 64 letech je: Nikam nejezdi, nikoho si nezvi a nikomu nic nevysvětluj.

Existuje nějaká otázka, na kterou se Vás zatím nikdo nezeptal a Vy byste na ni rád odpověděl?
Ne, nemyslím. Odpovím na každou otázku, kterou mi lidi položí.

Děkuji za rozhovor.

Výstavu obrazů Františka Ringo Čecha můžete v galerii Divadla Hybernia navštívit do 17. listopadu 2007.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 01.10.2007 09:20
Poslední změna: 25.11.2007 01:20

RSS

Hodnocení: 3.89 (9x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz