Společnost

Nakrmte Šrotozemšťana 2007

Zdá se vám název článku podivný? Ne, nejedná se o překlep, ale o projekt společnosti ASEKOL, která chce v rámci akce Nakrmte Šrotozemšťana lidi seznámit s tím, jak se recyklují vysloužilá elektrozařízení.

Jihlavský ještěr Dinočip
Jihlavský ještěr Dinočip
Druhý ročník akce Nakrmte Šrotozemšťana 2007 je Ústecký dinosaurus styracosaurus dostal jméno Ústosaurus
Ústecký dinosaurus styracosaurus dostal jméno Ústosaurus
happeningem firmy ASEKOL, který by měl zábavnou formou naučit lidi, aby neházeli vysloužilá elektrozařízení do popelnic, ale nosili je na sběrné dvory, čímž se zvýší sběr elektrošrotu.

V rámci této akce byly vytvořeny od června 2007 v deseti krajských městech skulptury v podobě prehistorických ještěrů z elektroodpadu. Při jejich výrobě byly použity vysloužilé žehličky, počítačové klávesnice nebo elektrické obvody a mnoho dalšího elektrošrotu.

Českobudějovický Budosaurus
Českobudějovický Budosaurus
Jako první se narodila socha Šrotozemšťana v Českých Budějovicích. Ostravský triceraptus Chacharatops Asekolpus
Ostravský triceraptus Chacharatops Asekolpus
Kolos z použitých elektrospotřebičů ve tvaru allosaura, dostal od českobudějovických jméno Budosaurus. Jako další vyrostla z vyřazených elektrospotřebičů v Hradci Králové socha stegosaura, která byla slavnostně pokřtěna roztomilým jménem Šroťáček. Jihlavský dinosaurus diplodocus nese jméno Dinočip. Ve Zlíně byla vytvořena socha ještěra spinosaura, postaveného především z vyřazených počítačových klávesnic, proto byla pokřtěna jménem Klávesník zlínský. Kolos z použitých elektrospotřebičů ve tvaru létajícího dinosaura pterodaktyla, dostal od brněnských občanů jméno Asekodaktyl. Olomoucká socha Šrotozemšťana, zpodobňujícího dinosaura brachiosaura, se pyšní veselým jménem Šrotík Botík. Ostravané svého Nakrmte Šrotozemšťana 2007dinosaura tricerapta pojmenovali Chantal Poullain, Tomáš Krejčíř, Veronika Freimanová a Ondřej Hejma s odpadem
Chantal Poullain, Tomáš Krejčíř, Veronika Freimanová a Ondřej Hejma s odpadem
Chacharatops Asekolpus. Plzeňané nasbírali elektroodpad na sochu dinosaura parasaulopha, kterou nazvali Šrotislav plzeňský. V Ústí nad Labem vyrostl ještěří kolos z elektrošrotu ve tvaru dinosaura styracosaura, který dostal jméno Ústosaurus. V Liberci byla z elektrospotřebičů vytvořena socha ve tvaru prehistorického dinosaura diatrymy, nazvaná Ještědlysaurus. Skulptury prehistorických ještěrů z vyřazených elektrospotřebičů vytvořil architekt Robert Vaněk.

Nakrmte Šrotozemšťana 2007Akce Nakrmte Šrotozemšťana Nakrmte Šrotozemšťana 2007se společně se všemi deseti obřími sochami z jednotlivých krajských měst nakonec přesunula 18. září 2007 do Prahy k výstupu ze stanice metra Anděl. Začátku akce se zúčastnili také šroťáci ze světa showbusinessu, kteří měli jít všem příkladem. Chantal Poullain přinesla do šrotu nefunkční prastarý vysavač, Tomáš Krejčíř se pro změnu zbavil ultrazvuku na měření tuku prasatům. Ondřej Hejma se rozloučil se svým starým faxem. Do VIP týmu ASEKOLu patřila také herečka Veronika Freimannová, která přivezla starý mobilní telefon a rádio. Umělci ovšem nezústali pozadu a každý z nich si vytvořil malou sochu Šrotozemšťana z elektrospotřebičů.

Vítěz soutěže - olomoucký Šrotík Botík
Vítěz soutěže - olomoucký Šrotík Botík
Ve čtvrtek 20. září 2007 v 18 hodin byl za účasti zástupců Hradecký stegosaurus Šroťáček
Hradecký stegosaurus Šroťáček
firmy ASEKOL Jana Vrby a Hany Ansorgové, radního hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Mgr. Petra Štěpánka, senátora za Prahu 5 RNDr. Miroslava Škalouda a předsedy výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny České republiky Libora Ambrozka slavnostně vyhlášen vítěz ankety Šrotozemšťan roku 2007.

Nakrmte Šrotozemšťana 2007Na základě internetového a SMS hlasování se vítězem stal olomoucký brachiosaurus Šrotík Botík, jenž jen těsně porazil královéhradeckého stegosaura Šroťáčka. Pražský Šrotozemšťan
Pražský Šrotozemšťan
Město Olomouc tak získalo od organizátorů společnosti ASEKOL šek v hodnotě 30 000 Kč a druhý stegosaurus Šroťáček z Hradce Králové vybojoval pro město šek v hodnotě 20 000Kč.

Výtvarník Václav Jíra
Výtvarník Václav Jíra
V rámci vyhlášení Šrotozemšťana roku 2007 byla také odhalena pětimetrová socha pražského Šrotozemšťana, kterou výtvarník Václav Jíra vytvořil během tří dnů z nepotřebných elektrospotřebičů, které na Anděl přinesli Pražané. Součástí sochy pražského Šrotozemšťana je velké Hlava hradeckého Šroťáčka
Hlava hradeckého Šroťáčka
pohyblivé kolo pokryté doneseným elektrošrotem. „Chtěl jsem vymyslet nějaký nesmyslný fiktivní objekt, představu. Něco, co by se hýbalo. Beru to jako jakousi poctu těmto součástkám na poslední cestě před likvidací. Chtěl jsem jim dát trochu jiný význam," řekl Václav Jíra o svém Šrotozemšťanovi.

Nakrmte Šrotozemšťana 2007Celým programem provázeli Veronika Havlová a Vlasta Korec. Šrotozemšťanům přišel zazpívat také David Spilka.

Brněnský pterodaktyl Asekodaktyl
Brněnský pterodaktyl Asekodaktyl
Přineste i vy do soboty 22. září 2007 svůj starý monitor, klávesnici, televizi, rádio nebo mobilní telefon k bezplatnému odvozu a recyklaci. Dostanete drobný dárek a také si můžete prohlédnout, jak nad pražským náměstím Zlatý Anděl poletuje obrovský pterodaktyl i podupávají ostatní prehistoričtí ještěři.

Foto Asekol a Janinka

Liberecká diatryma byla nazvána Ještědlysaurus
Liberecká diatryma byla nazvána Ještědlysaurus
Detail libereckého Ještědlysaura
Detail libereckého Ještědlysaura
Parasaulophos Šrotislav plzeňský
Parasaulophos Šrotislav plzeňský
Zlínský spinosaurus Klávesník zlínský
Zlínský spinosaurus Klávesník zlínský

Editor: Janinka
Vytvořeno: 16.09.2007 10:25
Poslední změna: 21.09.2007 09:00

RSS

Hodnocení: 4.63 (27x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz