Nakrmte Šrotozemšťana 2007
Zdá se vám název článku podivný? Ne, nejedná se o překlep, ale o projekt společnosti ASEKOL, která chce v rámci akce Nakrmte Šrotozemšťana lidi seznámit s tím, jak se recyklují vysloužilá elektrozařízení.
Jihlavský ještěr DinočipDruhý ročník akce Nakrmte Šrotozemšťana 2007 je
Ústecký dinosaurus styracosaurus dostal jméno Ústosaurushappeningem firmy ASEKOL, který by měl zábavnou formou naučit lidi, aby neházeli vysloužilá elektrozařízení do popelnic, ale nosili je na sběrné dvory, čímž se zvýší sběr elektrošrotu.
V rámci této akce byly vytvořeny od června 2007 v deseti krajských městech skulptury v podobě prehistorických ještěrů z elektroodpadu. Při jejich výrobě byly použity vysloužilé žehličky, počítačové klávesnice nebo elektrické obvody a mnoho dalšího elektrošrotu.
Českobudějovický BudosaurusJako první se narodila socha Šrotozemšťana v Českých Budějovicích.
Ostravský triceraptus Chacharatops AsekolpusKolos z použitých elektrospotřebičů ve tvaru allosaura, dostal od českobudějovických jméno Budosaurus. Jako další vyrostla z vyřazených elektrospotřebičů v Hradci Králové socha stegosaura, která byla slavnostně pokřtěna roztomilým jménem Šroťáček. Jihlavský dinosaurus diplodocus nese jméno Dinočip. Ve Zlíně byla vytvořena socha ještěra spinosaura, postaveného především z vyřazených počítačových klávesnic, proto byla pokřtěna jménem Klávesník zlínský. Kolos z použitých elektrospotřebičů ve tvaru létajícího dinosaura pterodaktyla, dostal od brněnských občanů jméno Asekodaktyl. Olomoucká socha Šrotozemšťana, zpodobňujícího dinosaura brachiosaura, se pyšní veselým jménem Šrotík Botík. Ostravané svého dinosaura tricerapta pojmenovali
Chantal Poullain, Tomáš Krejčíř, Veronika Freimanová a Ondřej Hejma s odpademChacharatops Asekolpus. Plzeňané nasbírali elektroodpad na sochu dinosaura parasaulopha, kterou nazvali Šrotislav plzeňský. V Ústí nad Labem vyrostl ještěří kolos z elektrošrotu ve tvaru dinosaura styracosaura, který dostal jméno Ústosaurus. V Liberci byla z elektrospotřebičů vytvořena socha ve tvaru prehistorického dinosaura diatrymy, nazvaná Ještědlysaurus. Skulptury prehistorických ještěrů z vyřazených elektrospotřebičů vytvořil architekt Robert Vaněk.
Akce Nakrmte Šrotozemšťana se společně se všemi deseti obřími sochami z jednotlivých krajských měst nakonec přesunula 18. září 2007 do Prahy k výstupu ze stanice metra Anděl. Začátku akce se zúčastnili také šroťáci ze světa showbusinessu, kteří měli jít všem příkladem. Chantal Poullain přinesla do šrotu nefunkční prastarý vysavač, Tomáš Krejčíř se pro změnu zbavil ultrazvuku na měření tuku prasatům. Ondřej Hejma se rozloučil se svým starým faxem. Do VIP týmu ASEKOLu patřila také herečka Veronika Freimannová, která přivezla starý mobilní telefon a rádio. Umělci ovšem nezústali pozadu a každý z nich si vytvořil malou sochu Šrotozemšťana z elektrospotřebičů.
Vítěz soutěže - olomoucký Šrotík BotíkVe čtvrtek 20. září 2007 v 18 hodin byl za účasti zástupců
Hradecký stegosaurus Šroťáčekfirmy ASEKOL Jana Vrby a Hany Ansorgové, radního hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Mgr. Petra Štěpánka, senátora za Prahu 5 RNDr. Miroslava Škalouda a předsedy výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny České republiky Libora Ambrozka slavnostně vyhlášen vítěz ankety Šrotozemšťan roku 2007.
Na základě internetového a SMS hlasování se vítězem stal olomoucký brachiosaurus Šrotík Botík, jenž jen těsně porazil královéhradeckého stegosaura Šroťáčka.
Pražský ŠrotozemšťanMěsto Olomouc tak získalo od organizátorů společnosti ASEKOL šek v hodnotě 30 000 Kč a druhý stegosaurus Šroťáček z Hradce Králové vybojoval pro město šek v hodnotě 20 000Kč.
Výtvarník Václav JíraV rámci vyhlášení Šrotozemšťana roku 2007 byla také odhalena pětimetrová socha pražského Šrotozemšťana, kterou výtvarník Václav Jíra vytvořil během tří dnů z nepotřebných elektrospotřebičů, které na Anděl přinesli Pražané. Součástí sochy pražského Šrotozemšťana je velké
Hlava hradeckého Šroťáčkapohyblivé kolo pokryté doneseným elektrošrotem. „Chtěl jsem vymyslet nějaký nesmyslný fiktivní objekt, představu. Něco, co by se hýbalo. Beru to jako jakousi poctu těmto součástkám na poslední cestě před likvidací. Chtěl jsem jim dát trochu jiný význam," řekl Václav Jíra o svém Šrotozemšťanovi.
Celým programem provázeli Veronika Havlová a Vlasta Korec. Šrotozemšťanům přišel zazpívat také David Spilka.
Brněnský pterodaktyl AsekodaktylPřineste i vy do soboty 22. září 2007 svůj starý monitor, klávesnici, televizi, rádio nebo mobilní telefon k bezplatnému odvozu a recyklaci. Dostanete drobný dárek a také si můžete prohlédnout, jak nad pražským náměstím Zlatý Anděl poletuje obrovský pterodaktyl i podupávají ostatní prehistoričtí ještěři.
Foto Asekol a Janinka
Liberecká diatryma byla nazvána Ještědlysaurus
Detail libereckého Ještědlysaura
Parasaulophos Šrotislav plzeňský
Zlínský spinosaurus Klávesník zlínský