Kultura

Festival Devět bran otevřel své brány v Mariánských Lázních

Ve dnech 12. – 16. září 2007 otevře podzimní část VIII. ročníku Mezinárodního festivalu židovské kultury Devět bran opět své brány. Tentokrát u příležitosti filmového festivalu, který se koná v Mariánských Lázních.

Festival Devět bran otevřel své brány v Mariánských LázníchČtyřdenní filmová přehlídka bude složena z desítek hraných i dokumentárních  filmů, divadelních a hudebních vystoupení a chybět nebudou ani výstavy. Filmový festival se do Mariánských Lázní vrací po jednašedesáti letech. První mezinárodní filmový festival v osvobozeném Československu se konal v srpnu 1946  právě v Mariánských Lázních, kde zůstal až do roku 1949. Od roku 1950 se filmový festival definitivně přesunul do Karlových Varů, kde se koná dodnes. 

Festival Devět bran otevřel své brány v Mariánských LázníchFilmovým festivalem ožijí všechny významné prostory, které krásné lázeňské město Mariánské Lázně nabízí. Diváci budou moci navštívit Městské divadlo, Městské muzeum, ožije Lázeňská kolonáda, Anglikánský kostel, své brány otevře také Hotel Cristal Palace, Royal Golf Club nebo Klub Rampa. Připravený program je skutečně bohatý, nabídne přehlídku dokumentárních i hraných filmů, řadu koncertů v rámci doprovodného kulturního programu, výstav a samozřejmě nebudou chybět besedy s tvůrci. Pozvání k osobní účasti přijali např. Otakar Vávra, spisovatel Benjamin Kuras, Tomáš Škrdlant, Dušan Klein, Milan Cieslar, Ondřej Trojan, Stanislav Motl, Eva Kantůrková či Vladimír Merta. Festival se bude věnovat především dílu režiséra Dušana Kleina a režiséra Milana Cieslara za jejich osobní účasti. Prezidentem festivalu je stejně jako v minulých ročnících pan Arnošt Lustig.

Festival Devět bran otevřel své brány v Mariánských LázníchNázev festivalu je inspirován knihou Jiřího Mordechaje Langera Devět bran, která je symbolem tradiční židovské kultury. Právě jejímu šíření se věnuje festival Devět bran, a to ve všech oblastech umění, ať je to hudba, divadlo, literatura či film.

Ondřej Hejma při odpalu
Ondřej Hejma při odpalu
12. září 2007 byla golfovým turnajem v 11 hodin zahájena podzimní část VIII. ročníku festivalu židovské kultury Devět bran v Mariánských lázních na hřišti Royal Golf Clubu. První míček slavnostně odpálil předseda Slovensko - České obchodní komory Radek Šoltys. Turnaje se zúčastnila řada celebrit, mezi nimi například frontmann populární rockové formace Žlutý pes, novinář a moderátor Ondřej Hejma, prezident České Golfové Federace JUDr. Milan Veselý a celá řada zástupců předních českých a slovenských společností. Turnaj slovem provázel sportovní komentátor České televize Jaromír Bosák a přítomné přivítal ředitel festivalu Pavel Chalupa.

Festival Devět bran otevřel své brány v Mariánských Lázních12. září 2007 také začíná židovský Nový rok 5768, proto organizátoři festivalu spojili slavnostní zahájení festivalu s tímto významným  židovským svátkem. Před zahájením programu proběhla v Městském divadle slavnostní bohoslužba, kterou řídil místopředseda Židovské liberální unie Benjamin Kuras. Obřad zakončilo troubení na šofar.

V podvečer  proběhl pietní akt na místě, kde ve třicátých letech 20.století stávala synagoga, kterou při smutně proslulé Křišťálové noci vypálili nacisté. Synagoga v Mariánských Lázních patřila k nejhezčím na území Čech. Od jejího zničení Židé  svůj svatostánek v Mariánských Lázních nemají.

Festival Devět bran otevřel své brány v Mariánských LázníchHlavní filmovou část festivalu zahájilo v budově Městského divadla promítání dokumentárního snímku režiséra Matěje Mináče Nicholas Winton - Síla lidskosti, za osobní účasti režiséra. V druhé půli večera vystoupil Západočeský symfonický orchestr, který pod taktovkou dirigenta Michaela Roháče zahrál slavné filmové melodie.

Festival Devět bran otevřel své brány v Mariánských LázníchI letos budou na filmovém festivalu uděleny ceny, tzv. Křišťálové Menory, za hraný a dokumentární film, za režii a za roli. Držiteli této ceny jsou např. režisér Roman Polanski z roku 2004 za film Pianista, ministr kultury ČR Pavel Dostál in memoriam za přínos židovské kultuře, Marta Vančurová za projekt Židovského muzea v Praze Zmizelí sousedé či Tomáš Škrdlant za dokument Milujte své nepřátele.

Vstup na všechny akce festivalu je zdarma.

Foto: conpro.cz a Janinka

Editor: Janinka
Vytvořeno: 12.09.2007 07:43
Poslední změna: 19.09.2007 07:50

RSS

Hodnocení: 4.75 (4x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz