Kultura

Premiéra hry Je úchvatná v divadle Kalich byla úchvatná

Léto už je pomalu za námi, a tak opět nastává divadelní sezóna, kterou divadlo Kalich přivítalo 5.září 2007 uvedením české premiéry hry Petra Quiltera Je úchvatná v hlavní roli s Jaroslavou Kretschmerovou.

Premiéra hry Je úchvatná v divadle Kalich byla úchvatnáHra Je úchvatná s humorným nadhledem líčí hluboce lidský příběh ženy, která šla za svým snem, vypráví o životní radosti, o fantazii, o podivuhodné síle přátelství a citu, o lidské noblese, toleranci, hravosti i bláznovství.

Premiéra hry Je úchvatná v divadle Kalich byla úchvatnáFlorence Foster Jenkinsová byla bezkonkurenčně nejhorší operní pěvkyní všech dob, což jí ale vůbec nezabránilo v tom, aby v polovině 20. století sklízela ovace za svůj „talent" a natočila několik desek. Jejím pěveckým osudem se nechal inspirovat britský dramatik Peter Quilter a o životě nejhorší operní pěvkyně, Premiéra hry Je úchvatná v divadle Kalich byla úchvatnájejíž zpěv poslouchalo obecenstvo více než třicet let Děj komedie se odehrává v roce 1944 v New Yorku. Pozoruhodná a poněkud výstřední dáma, přezdívaná božská Flo, je přesvědčena, že vládne výjimečně krásným sopránem. Síle její představy a také kouzlu její osobnosti není možno vzdorovat, a tak se stane, že Florence s pomocí hrstky nejvěrnějších uskuteční svůj sen. Přesto či možná právě proto, Jaroslava Kretschmerová podává jako božská Flo fenomenální výkon
Jaroslava Kretschmerová podává jako božská Flo fenomenální výkon
že její zpěv byl vskutku neskutečně příšerný, jak to ostatně dokazují dochované gramofonové nahrávky, se stane proslulou umělkyní a svou pěveckou kariéru zakončí nezapomenutelným koncertem v beznadějně vyprodané Carnegie Hall, zahrnuta potleskem, květinami a přízní publika.

Naďa Konvalinková ztvárnila přítelkyni Dorothy
Naďa Konvalinková ztvárnila přítelkyni Dorothy
V představení Je úchvatná exceluje jako Florence herečka Jaroslava Kretschmerová, která se díky své nové roli musela naučit zpívat falešně, aby se stala první dámou klouzavé stupnice. Vtipně napsaná hra se svými dialogy dává Jaroslavě Kretschmerové možnost uplatnit její obrovský komediální talent, který publikum ocenilo při premiéře 5. září 2007 v divadle Kalich bouřlivým potleskem.

Richard Tesařík
Richard Tesařík
Ve hře Je úchvatná diváci kromě Jaroslavy Kretschmerové uvidí také Ladislava Potměšila v roli jejího divadelního manžela nebo Naďu Konvalinkovou jako přítelkyni Dorothy. Na klavír operní pěvkyni doprovází klavírista Mac Moon v podání Jana Maxiána.

Pod kapucí se skrývá Eva Aichmajerová
Pod kapucí se skrývá Eva Aichmajerová
Na začátek divadelní sezóny v divadle Kalich se přišel podívat také hudebník ze skupiny Yo Yo Band Richard Tesařík nebo moderátorka Eva Aichmajerová.

O oblíbenosti hry Je úchvatná (v originále Glorious!) svědčí mimo početných salv potlesku a smíchu během samotného představení i fakt, že byla přeložena do deseti jazyků a hraje se v sedmnácti zemích světa.

Přijďte si i vy poslechnout zpěv nejhorší operní pěvkyně všech dob. První reprízu hry Je úžasná uvede divadlo Kalich v pondělí 24. září.

Program představení naleznete na webových stránkách divadla Kalich.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 07.09.2007 11:18
Poslední změna: 12.09.2007 11:15

RSS

Hodnocení: 4.94 (17x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz