Kultura

Bodies...THE EXHIBITION

Bodies...THE EXHIBITION. Výstava o lidech pro lidi. Výstava z lidských exponátů. Skuteční lidé stažení z kůže, rozčtvrcení nebo nařezaní na plátky stojí v nejrůznějších polohách před zraky návštěvníků. Poznání nebo cíl šokovat?

Bodies...THE EXHIBITIONBodies...THE EXHIBITION, výstava, o které čteme od května 2007 v dobrém i Bodies...THE EXHIBITIONzlém v mnoha časopisech i v internetových článcích. Bodies...THE EXHIBITION je výstavou, která se setkala s obrovským nadšením, ale také s absolutním odsouzením, a to nejen laiky ale i odborníky z řad anatomů a především církve.

Nechci a nebudu zkoumat etickou stránku této výstavy, ale chci se na ní podívat jako na zdroj poznání lidského těla očima lékaře. Vzpomínám si, že jako studentku medicíny mě mí kamarádi a známí zahrnovali otázkami typu: jak vypadá mrtvé tělo na pitevně, jak poznám který sval, jak určím ve spleti cév tu správnou. Nechyběly ani prosby, abych s sebou své kamarády vzala na pitvu a všechno jim ukázala. Protože na pitvu jsem své přátele vzít nemohla, tak obrovský úspěch slavil anatomický atlas, kde byly vyfoceny skutečné orgány a tkáně lidského těla, nad kterými jsme vedli dlouhé debaty. Musela jsem pořád popisovat orgány, svaly, nervy, cévy, odkud a kam vedou a jak fungují. Prostě taková malá zkouška z anatomie nanečisto.

Bodies...THE EXHIBITIONTeď mají mí přátelé možnost vidět lidské tělo zevnitř, poznat ho do nejmenších podrobností a dozvědět Bodies...THE EXHIBITIONse o něm mnoho zajímavostí, třeba kolik máme v těle kostí a svalů, jakou plochu zabere lidská kůže nebo jaké množství krve přečerpá srdce. Že nevěříte, co je psáno? Vidět znamená vědět a na výstavě se o všem můžete přesvědčit na vlastní oči. Nebo vás třeba zajímá, jak vypadá zhoubný nádor prsu, kůže či ledviny? Na výstavě Bodies...THE EXHIBITION budete mít jedinečnou příležitost vidět rakovinu zblízka a možná si také uvědomíte, jak je pro lékaře náročné s touto zákeřnou chorobou bojovat.

Takto vydají plíce kuřáka
Takto vydají plíce kuřáka
Možná si řeknete, mrtvé lidské tělo. Co je na něm zvláštního? Ale neláká vás podrobně poznat celý ten důmyslný organismus, který nám umožňuje chodit, mluvit, dýchat a dokonce i myslet? Nechcete vidět, jak spletité je cévní řečiště vašeho těla? Anatomická výstava Bodies... THE EXHIBITION vám Cévní systém placenty
Cévní systém placenty
pomocí do detailu vypreparovaných preparátů, vytvořených ze skutečných lidských těl,  nabízí pohled pod lidskou kůži, pohled do nejhlubších tajemství vašeho těla. Umožní vám poznat propojenost jednotlivých systémů a tkání, pochopit své vlastní tělo.

Výstava Bodies...THE EXHIBITION prezentuje nabalzamovaná lidská těla, která jsou ošetřena  speciální konzervační metodou nazývanou plastinace nebo také polymerová ochrana, kterou objevil německý vědec Gunther von Hagens. Mrtvá tkán se nejdříve zakonzervuje formalinem. V tomto stavu začnou anatomové pracovat s pinzetou a skalpelem. Bodies...THE EXHIBITIONKdyž skončí mravenčí práci a tělo nebo určitý orgán vypreparují do požadované podoby, nahradí ve speciálním roztoku vodu a tuk v tkáních acetonem. Ve vakuu aceton vystřídá speciální silikon. Pak se preparát zafixuje v konečné poloze a silikon v tkáních se vytvrdí pomocí světla nebo plynu.

Hned u vstupu na výstavu vás přivítá kostlivec a zároveň dostanete informace o kostní soustavě člověka. Bodies...THE EXHIBITIONNásleduje kloubní a svalový systém, který reprezentuje basketbalista, naproti kterému se drží za ruce kostra se svým tělem ze svalů. Na výkladové tabuli je názorně vysvětleno, jak svaly v lidském těle při pohybu fungují. Posléze následuje nervová soustava s házečem šipek. Sedící muž, s troškou nadsázky by se dalo říct myslitel, přemýšlí o lidském mozku, uloženém ve skřínce před ním. V tomto oddělení se například dozvíte, jak je způsobena deprese.

Bodies...THE EXHIBITIONV dalším oddělení budete mít srdce jako na dlani. Svítivě červené preparáty, vytvořené metodou korozního odlévání, při kterém se do cév vpraví polymer, který ztuhne a zbylá tkáň se chemicky odstraní, názorně ukazují spletité tepenné a žilní řečiště našeho těla. Seznámíte se s velkým i malým plicním krevním oběhem. Musím říct, že i já jsem při prohlídce sekce cévního systému téměř v němém úžasu zůstala stát před dokonalým odlitkem cévního řečiště celého lidského těla. Bodies...THE EXHIBITIONI když jsem na anatomická praktika chodila pilně, tento pohled jsem nikdy neviděla.

V části nazvané dýchací a krevní oběh zanechávají v boxu své krabičky s cigaretami kuřáci, kteří spatří plíce kuřáka. Ostatně je k tomu vybízí i informační  panel: Nechte své cigarety v této galerii a přestaňte kouřit ihned. Exponát vypreparovaného fotbalisty seznamuje návštěvníky s cévami plic a s okysličováním krve v plicích.

Bodies...THE EXHIBITIONPokud potřebujete všechny dosud načerpané informace strávit, přicházíte do správného oddělení, věnovaného trávícímu traktu. Tady se dozvíte vše o trávení. A jak zhubnout vám poradí jedna malá tabulka. Celý dlouhý trávicí systém můžete Bodies...THE EXHIBITIONprostudovat na exponátu tenisty. A víte, že pravidelná snídaně může zlepšit paměť? Maminka má vždycky pravdu, hlásá jedna cedulka v tomto oddělení.

A to už stoupáte do druhého poschodí výstavy. Na počátku byla žena, tak by se dal nazvat preparát ženy, která v dominantní póze uvádí expozici věnovanou  rozmnožovacímu systému. Za odlitkem cév placenty na vás čeká odhalené tajemství vývoje lidského plodu.

Na poslední zastávce najdete jedenáct podélných řezů lidským tělem, na kterých si můžete vyzkoušet své znalosti orgánů a tkání lidského těla. Na závěr výstavy je připraveno malé překvapení, interaktivní sekce, kde si lidské orgány budete moci dokonce osahat. Je až zarážející, kolik lidí nepozná játra, žlučník nebo ledvinu.

Bodies...THE EXHIBITIONJste už na konci výstavy a neuspokojily vás informace u jednotlivých exponátů? Vraťte se do jakéhokoliv oddělení a zeptejte se na to, co vás ještě zajímá, všudypřítomných mediků lékařské fakulty, pohybujících se výstavou v bílém oblečení.

Bodies...THE EXHIBITIONNa závěr jsem prolistovala návštěvní knihu. S překvapením jsem zjistila, že reakce na výstavu Bodies...THE EXHIBITION jsou převážně kladné. Jak vyplývá z návštěvnických zápisů, lidé se nejprve báli výstavu Bodies...THE EXHIBITION vůbec navštívit, ale po jejím zhlédnutí byli spokojeni, někteří doslova nadšeni a z výstavy odcházeli s novými poznatky o svém vlastním těle.

Preparát lidského srdce
Preparát lidského srdce
A tak po shlédnutí výstavy si i já myslím, že výstava návštěvníky určitě neděsí, ale naopak je dokáže poučit a poznat sebe sama. A pokud výstavu Bodies...THE EXHIBITION odsuzujete, vzpomeňte si třeba na Jana Jesenia a jeho první pitvu. Také byla nejprve veřejně pranýřována...

Je jen na vás, zda výstavu Bodies...THE EXHIBITION  považujete za věc, která vám umožní rozšíření vašich znalostí o lidském těle nebo je pro vás jen bizarní exhibicí. Pokud se rozhodnete výstavu navštívit, pamatujte, že výstava Bodies...THE EXHIBITION je výstavou o vás pro vás. Tak ji nezmeškejte, protože je otevřena v pražské Lucerně jen do konce října.

Další fotografie z výstavy Bodies...THE EXHIBITION naleznete ve fotogalerii.

Bodies...THE EXHIBITION

Bodies...THE EXHIBITIONBodies...THE EXHIBITIONBodies...THE EXHIBITION

Editor: Janinka
Vytvořeno: 20.08.2007 09:28
Poslední změna: 30.09.2007 12:13

RSS

Hodnocení: 4.68 (185x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz