Kultura

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostech

Čarovnou komedii Jak se vám líbí, uvedenou jako jedno z celkem pěti představení Letních shakespearovských slavností, můžete na Nejvyšším purkrabství zhlédnout do středy 15. srpna 2007.

Rosalinda převlečená za chlapce Ganymeda hovoří s Orlandem
Rosalinda převlečená za chlapce Ganymeda hovoří s Orlandem
...po stromech verše lásky rozvěsím,

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostecha trojjediná kněžna noci luna

ať z výšky střeží cudným okem svým

tu lovkyni, co mě tak uhranula.

V těch stromech si jak v knihách budu číst,

do jejich kůry vyřežu tvé jméno,

ať každý kmen a větev, každý list

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostecho božské Rosalindě mluví jenom.

Rosalinda s Orlandem před soubojem
Rosalinda s Orlandem před soubojem
Jdu na to: každičký strom tady v lese

ať její krásné, cudné jméno nese...

Těmito slovy (překlad Martin Hilský) opěvuje Orlando svoji lásku k Rosalindě.

Sestry Norisovy jako Rosalinda a Célie
Sestry Norisovy jako Rosalinda a Célie
Komedii Jak se Vám líbí nastudoval zkušený divadelník Emil Horváth, pod jehož vedením se na jevišti sešli špičkoví čeští a slovenští herci. Toto představení bylo poprvé uvedeno v loňském roce v Bratislavě Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostecha letos mělo oficiální premiéru také na české části slavností.

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechHned dvě role, staršího vévodu a jeho bratra Frederika, který svého sourozence poslal do vyhnanství, hraje Marián Labuda.

Jako zamilovaného Orlanda uvidíme sympatického Ladislava Hampla, kterého Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechnávštěvníci Shakespearovských slavností znají jako Romea.

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechOrlandova protivného a zlého bratra Olivera, který se na konci děje zázračně změní v dobráka, hraje Tomáš Pavelka.

Urozenou dívku Rosalindu, jednu z nejkrásnějších ženských postav z pera Williama Shakespeara, která se kvůli lásce k Orlandovi převléká za chlapce Ganymeda, hraje Soňa Norisová.

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechJejí sestřenici Célii ztvárnila Sonina sestra Zuzana Norisová, která alternuje s Danicou Jurčovou.

Roli pesimistického Jacquese s gustem vystřihl Martin Dejdar v alternaci s Ivanem Řezáčem.

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechV roli šaška Brouska uvidíme Miroslava Nogu.

Zapomenout nelze ani na nešťastně zamilovaného pastýře Silvia v rozkošném podání Branislava Bystrianského a jeho velkou lásku, pastýřku Fébe, kterou si zahrála Zuzana Porubjaková.

Pastýřka Fébe se zamilovala do mladíka Ganymeda
Pastýřka Fébe se zamilovala do mladíka Ganymeda
Marián Labuda si v představení Jak se vám líbí zahrál se svým synem Mariánem Labudou mladším, který vytvořil roli Le Beaua.

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechHru Jak se vám líbí (v anglickém originále As You Like It) napsal dramatik Williama Shakespeara pravděpodobně někdy v roce 1599 nebo na začátku roku 1600.

"Jak se vám líbí nemá děj v pravém slova smyslu, ale sestává z neustálého zrcadlení různých postojů," říká Shakespearův dvorní český překladatel Martin Hilský. Komedii Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechcharakterizuje jako pastorálu, které William Shakespeare vtiskl zvláštní místo, čas i pravidla. Příběh o lásce i nenávisti nás zavede do Ardenského lesa, divadelního Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechčasoprostoru, prostředí vzdáleného dvorským intrikám a jeho hrdiny, většinou vyhnance, postavil jejich autor před nelehký úkol - vyjasnit si a přiznat svoje city.

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechJak se vám líbí není ono Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechklasickou "shakespearovkou", ale v moderním překladu Martina Hilského si herci pohrávají s dialogy, přesmyčkami i dvojsmysly. Na jevišti uvidíte také krátká taneční vystoupení a chybět nebude ani několik veselých písniček. 

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechKouzelně rozverný příběh z Ardenského lesa byl letos uveden také na hradě v Bratislavě. V Praze mohou diváci navštívit představení Jak se vám líbí na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechdo středy 15. srpna.

Další fotografie z představení Jak se vám líbí si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Představení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechPředstavení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechPředstavení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechPředstavení Jak se vám líbí na Shakespearovských slavnostechRosalinda a Célie jsou jako dvě nerozlučné sestry
Rosalinda a Célie jsou jako dvě nerozlučné sestry
Epilog v podání Rosalindy (Soňa Norisová)
Epilog v podání Rosalindy (Soňa Norisová)
Na představení Jak se vám líbí zavítal režisér Jiří Menzel
Na představení Jak se vám líbí zavítal režisér Jiří Menzel
Kníže vyhání svoji neteř video
Kníže vyhání svoji neteř
Orlando před soubojem video
Orlando před soubojem

Editor: Janinka
Vytvořeno: 10.08.2007 01:33
Poslední změna: 17.08.2007 12:04

RSS

Hodnocení: 4.73 (15x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz