Kultura

Nových sedm divů světa

Z původních sedmi divů světa existují v plné kráse pouze pyramidy v Gíze, proto celý svět zvolil sedm nových divů světa, které byly slavnostně vyhlášeny 7. července 2007 v portugalském Lisabonu.

Tádž Mahal je novým divem světa
Tádž Mahal je novým divem světa
Chrámové město Mayů Chichén Itzá na Římské Koloseum
Římské Koloseum
mexickém poloostrově Yucatan, socha Krista Spasitele v brazilském Rio de Janeiro, Velká čínská zeď, posvátná pevnost Inků Machu Picchu v Peru, jordánské skalní město Petra, římské Koloseum a indické mauzoleum Tádž Mahál, to je seznam nových sedmi divů světa. Svými hlasy o tom rozhodlo celkem 100 miliónů lidí z celého světa. Výsledky ankety, kterou zorganizoval švýcarsko-kanadský dobrodruh Bernard Weber, byly vyhlášeny 7. července 2007 v portugalském Lisabonu.

Egyptské pyramidy odolávají zubu času
Egyptské pyramidy odolávají zubu času
Protože sedm starých divů Machu Picchu a vrchol Huayna Picchu
Machu Picchu a vrchol Huayna Picchu
světa, kromě majestátních pyramid v egyptské Gíze, podlehlo v průběhu staletí zubu času, rozhodlo se lidstvo zvolit nových sedm divů světa. Na konci roku 2005 bylo ze sedmasedmdesáti nominovaných divů světa nakonec vybráno dvacet jedna historických památek. Mezi kandidujícími adepty na sedm nových divů světa byl například chrámový komplex Angkor Vat v Kambodži, buddhistický klášter Kijomizu v Kjótu nebo obří sochy moai na Velikonočním ostrově. Christ the Redeemer na Corcovado Peak
Christ the Redeemer na Corcovado Peak
Mezi soutěžícími divy světa nechyběly ani evropské památky jako Eiffelova věž v Paříži, řecká Akropole v Athénách, maurská palácová pevnost Alhambra ve Španělsku, moskevský Kreml spolu s Rudým Chrámové město Mayů Chichén Itzá
Chrámové město Mayů Chichén Itzá
náměstím, německý pohádkový zámek Neuschwanstein nebo kamenný komplex Stonehenge v Anglii. Nakonec neuspěly ani takové národní symboly jako Socha svobody v New Yorku nebo Opera v australském Sydney. Z českých památek byl v původní sedmasedmdesátičlenné nominaci staveb byl zapsán také Pražský hrad a Karlův most.

Chichén Itzá - Chrám bojovníků
Chichén Itzá - Chrám bojovníků
Původní seznam sedmi divů světa sestavil řecký filozof Filón Byzantský na přelomu třetího a druhého století před naším letopočtem. Ze sedmi starověkých divů se Nových sedm divů světado současné doby dochovaly pouze majestátní egyptské pyramidy v Gíze.

Připomeňme si, které další památky patřily do původní staré sedmičky. Lidé ve starověku obdivovali krásu visutých zahrad Semiramidiných v Babylonu, o jejichž existenci máme jen zlomky informací. Socha Krista Spasitele na vrcholu Corcovado v Rio de Janeiro
Socha Krista Spasitele na vrcholu Corcovado v Rio de Janeiro
Největší antický chrám vůbec, mohutný Artemidin chrám v tureckém Efesu, byl zničen při požáru, stejně jako i dvanáctimetrová Feidiova socha Nových sedm divů světaDia ze slonoviny a zlata v řecké Olympii. Zbývající tři divy antického světa, maják na ostrově Faru u egyptského přístavu Alexandrie, třicetdva metrů vysokou bronzovou sochu řeckého boha Slunce Hélia na ostrově Rhodos, zvanou kolos rhódský, a mauzoleum v Halikarnássu, zničilo zemětřesení.

Další informace se o Sedmi nových divech světa dočtete na webových stránkách ankety New 7 Wonders.

Detail zdi Kolosea
Detail zdi Kolosea
Observatoř v Chichen Itzá
Observatoř v Chichen Itzá
Noční Koloseum
Noční Koloseum

Editor: Janinka
Vytvořeno: 08.07.2007 10:03
Poslední změna: 02.01.2010 02:09

RSS

Hodnocení: 4.40 (279x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz