Osobní deníček

Maximální fotografie Ivana Pinkavy

V roce 2007 uvítá areál Pražského hradu již čtvrtý ročník výstavy Maximálná fotografie. Tentokrát můžete v jižních zahradách Pražského hradu zhlédnout fotografie Ivana Pinkavy s názvem Salome.

Ivan Pinkava
Ivan Pinkava
Originální výstavní Fotografie Salome a Azrael
Fotografie Salome a Azrael
projekt, instalovaný v jižních zahradách Pražského hradu, opět vychází ze sbírky skupiny PPF, jejíž soubor české fotografie patří dnes k nejvýznamnějším kolekcím v České republice. Skupina PPF tentokrát představí výstavu fotografií s názvem Salome, která je průřezem tvorby fotografa Ivana Pinkavy.

Pieta
Pieta
Výstava fotografií v Rajské zahradě a zahradě Na valech představí celkem Salome
Salome
34 velkoformátových zvětšenin na šestadvaceti stojanech z oceli a skla. Černobílé snímky z let 1990-2004 zahrnují Pinkavovy slavné portréty, ale i méně známé fotografie zátiší. Už název výstavy naznačuje, že Pinkavovy fotografie odkazují k obecně sdíleným kulturním archetypům: v případě námětu Salome jde o portrét dcery krále Heroda, která si za svůj fascinující tanec řekla svému nevlastnímu otci o zvláštní odměnu - hlavu Jana Křtitele. Výjev „dívky a smrti" známý v mnoha podobách z dějin malířství je však na Pinkavově fotografii prostoupen vlastním obsahem a intenzitou, které jim propůjčili autor i konkrétní žena na jeho fotografii. Maximální fotografie Ivana PinkavyPinkavovy fotografie jsou fascinující právě svou záměrnou nejednoznačností, co je provokující, je současně intimní a útěšné, co je o smrti, je i o novém začátku. Světlo prostupuje tmou, a zda byl před objektivem muž, či žena, není zcela jisté ani důležité. Lidé na fotografiích Ivana Pinkavy na nás hledí nejméně tak intenzivně jako my na ně.

Ivan Bratr se svou sestrou
Bratr se svou sestrou
Pinkava se narodil v roce 1961 v Náchodě. V roce 1986 absolvoval obor umělecká fotografie na FAMU a od té doby se věnuje volné fotografii. Je známý především jako autor fotografií, v nichž postihuje hlubinnou nejednoznačnost člověka. V letech 2005-2007 působil jako vedoucí ateliéru fotografie na VŠUP v Praze. Pravidelně vystavuje především v Evropě a v USA. Jeho díla jsou zastoupena v domácích i světových sbírkách.

Beránek boží - konec věků
Beránek boží - konec věků
Autorem unikátních skleněných stojanů, rozmístěných po celém areálu zahrad, je architekt Michal Froněk. Stojany s ocelovou podestou, vyráběnou technikou odlévání starých zbraní a děl, vznikly v ateliéru Olgoj Chorchoj.

Memento mori
Memento mori
Výstava, probíhající od 25. června do 14. září 2007, je k vidění každý den v Rajské zahradě a zahradě Na Valech. Zde jsou k dispozici i brožurky s informacemi o výstavě. Zahrady jsou v červnu a červenci otevřené od 10 do 21 hodin, v srpnu od 10 do 20 hodin a v září od 10 do 19 hodin.

Vstup na výstavu je zdarma.

               

  

Editor: Janinka
Vytvořeno: 27.06.2007 12:50
Poslední změna: 17.08.2007 12:08

RSS

Hodnocení: 4.80 (30x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz