Kultura

Pražský hrad ožívá v noci Bouří

Skutečně, Pražský hrad ožívá každý večer Bouří. Nejedná se ovšem o bouři v meteorologickém slova smyslu, ale o Bouři divadelní, kterou na scéně Nejvyššího purkrabství zkoušejí herci společně s režisérem Jakubem Korčákem.

Jan Tříska se na Shakespearovské slavnosti vrací jako otrok Kaliban v Bouři
Jan Tříska se na Shakespearovské slavnosti vrací jako otrok Kaliban v Bouři
Od deseti hodin večer do časných ranních Antonie Talacková jako Miranda
Antonie Talacková jako Miranda
hodin můžete při procházce po Pražském hradě na letní scéně Nejvyššího purkrabství slyšet podivné zvuky. Ničeho se ale nelekejte, to se tu jen zkouší Bouře, novinka Letních shakespearovských slavností  s Janem Třískou v roli otroka Kalibana a trojicí výtečných slovenských herců (Martin Huba, Emil Horváth a Dušan Jamrich) v úloze Prospera.  Celý ansámbl v čele s režisérem Jakubem Korčákem se bude na náročných nočních zkouškách scházet až do čtvrtka 21. června, který se stane pro Bouři dnem premiérovým.

Dušan Jamrich jako Prospero a Zuzana Kajnarová jako Miranda
Dušan Jamrich jako Prospero a Zuzana Kajnarová jako Miranda
Od 31.května se Bouře zkouší v plenéru, což bývá nejdůležitější, ale i nejnáročnější etapou celých příprav: herci přicházejí na Hrad až po představeních, která se ještě do konce června hrají na jejich domovských scénách. Emil Horváth (Prospero) a Zuzana Kajnarová (Miranda)
Emil Horváth (Prospero) a Zuzana Kajnarová (Miranda)
Na Pražském hradě se proto pravidelně končí kolem třetí hodiny ráno. Slovenští účinkující pak ještě v noci odjíždějí do Bratislavy, aby tu druhý den dopoledne nastoupili na zkoušky ve Slovenském národním divadle, kde jsou v angažmá. „Vydržet tenhle maratón je nutné, aby by se představení vůbec dalo dohromady," říká režisér Jakub Korčák, který teď na Pražský hrad pravidelně chodí s velkou termoskou čaje. Jan Tříska se zas přímo na scéně Purkrabství osvěžuje lesními plody: pojídání jahod, malin a dalších lesních bobulí má totiž jako otrok Kaliban přímo v textu Shakespearovy hry.

Ferdinand (Viktor Limr) a Miranda (Antonie Talacková)
Ferdinand (Viktor Limr) a Miranda (Antonie Talacková)
Z Nejvyššího purkrabství se teď do noci ozývají nejen Shakespearovy repliky, ale zní tu také hudba. Tu pro Bouři zkomponoval Zbyněk Matějů a má tu zásadní roli - neviditelné tóny podle Williama Shakespeara prochvívají celým ostrovem, na němž se magický příběh Bouře odehrává. A i jednotlivé postavy, včetně otroka Kalibana, se tu v různých situacích pouštějí do zpěvu. Bouře se v Jan Tříska jako otrok Kaliban
Jan Tříska jako otrok Kaliban
Nejvyšším purkrabství bude hrát celkem čtyřicetkrát,  pětkrát je pánována na nové pražské scéně Hudební fakulty AMU na Malostranském náměstí,  sedmkrát ji uvidí diváci na brněnském Špilberku a pětkrát na Bratislavském hradě.

O lístky na představení Letních Shakespearovských slavností je jako každoročně obrovský zájem, proto si je obstarejte co nejrychleji v předprodejích sítě Ticketpro. 

Více se o Letních Shakespearovských slavnnostech dočtete na webových stránkách Letních Shakespearovských slavností .

Foto Agentura Schok

Editor: Janinka
Vytvořeno: 14.06.2007 05:57
Poslední změna: 14.06.2007 06:56

RSS

Hodnocení: 5.00 (5x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz