Kultura

Program festivalu Devět bran

Festival Devět bran seznamuje návštěvníky s židovskou kulturou ve všech oblastech umění, kterými jsou hudba, divadlo, literatura i film. Nyní vám přinášíme program jednotlivých uměleckých sekcí.

Program festivalu Devět branLetošní VIII. ročník Český národní symfonický orchestr
Český národní symfonický orchestr
festivalu Devět bran je jakýmsi pomyslným uctěním výročí sedmdesáti let od smrti hudebního skladatele, autora klasické i populární hudby, George Gershwina, jehož skladby zněly na Broadwayi i v Hollywoodu, nechyběly v repertoáru Elly Fitzgeraldové nebo Franka Sinatry.

Domovskou scénou pro všechna hudební vystoupení bude jako každoročně i letos okouzlující prostor Valdštejnské zahrady, kde na slavnostním zahajovacím Dirigent Libor Pešek
Dirigent Libor Pešek
koncertě festivalu Devět bran 12. června 2007 od 20 hodin nebude Zpěvačka romské kapely Gulo čar
Zpěvačka romské kapely Gulo čar
chybět Gershwinova slavná Rhapsody in Blue, Američan v Paříži a Girl Crazy. Za doprovodu Českého národního symfonického orchestru vystoupí pod taktovkou Libora Peška významný český klavírista Pavel Kašpar. Zahajovacího koncertu se zúčastní významní hosté, mezi nimi například předseda Senátu PČR pan Přemysl Sobotka, člen představenstva Židovské liberální unie pan Benjamin Kuras, místopředseda Senátu PČR pan Petr Pithart, předseda vlády ČR pan Mirek Topolánek, místopředsedkyně poslanecké sněmovny PČR paní Miroslava Němcová, ministryně obrany Vlasta Parkanová. Svoji účast přislíbil také primátor hlavního města Prahy Pavel Bém. Romská kapela Gulo čar
Romská kapela Gulo čar
V úvodu zahajovacího koncertu budou jako již tradičně uděleny Křišťálové menory - Ceny festivalu Devět bran za přínos česko-německo-židovské kultuře.

Hudebnice Jana Lewitová
Hudebnice Jana Lewitová
Součástí hudební části festivalu je ve středu 13. června Klezmeromská noc s prostějovskou kapelou Létající rabín a romskou kapelou Gulo čar, jež slavila jedny ze svých největších úspěchů, když vystoupila jako předkapela hvězd Gipsy Kings a Jamese Browna.

Vladimír Merta je nejen hudebník, ale také publicista, esejista a spisovatel
Vladimír Merta je nejen hudebník, ale také publicista, esejista a spisovatel
Do Noci Sefardských písní a balad a klezmeru se ve Valdštejnské zahradě přeneseme 14. června spolu s hudebníkem a multiinstrumentalistou Vladimírem Mertou a mezzosopranistkou Janou Lewitovou a ve druhé části večera vystoupí polská kapela ELjazzER. Jeden z členů polské kapely ELjazzER
Jeden z členů polské kapely ELjazzER
Pilířem a frontmanem EljazzERu je český saxofonista-vokalista Jiří Tibitanzl, který reprezentuje nejen kumšt hudební, ale také široce pojatou židovskou tradici. Trumpetista Grzegorz Grocholski reprezentuje nejvíc jazzový styl v kapele. Hudebník s rockovými kořeny, basista Jerzy Kwinta na koncertech překypuje energií a svůj nástroj ovládá přímo mistrovsky. Čtvrtým členem je bubeník Sebastian Szczepanowski, přemýšlející nad každým úderem. Jeho hra je soustředěná, úsporná a zajímavá.

Hudebník Okan Murat Öztürk
Hudebník Okan Murat Öztürk
Na Turecké nocipátek 15. června vystoupí turecký muzikant Okan Murat Öztürk a český soubor Rebelcantissimo.

Hudební část završí 16. června koncertní provedení Gershwinovy jazzové opery Porgy and Bess v podání předních českých operních sólistů Richarda Haana, Márie Haan, Jevhena Šokalo, Andrey Kalivodové a Elen Gazdíkové. Velký orchestr paláce Dirigent František Preissler ml.
Dirigent František Preissler ml.
Žofín bude dirigovat František Preissler ml., který je zároveň autorem dramaturgické úpravy a hudebního aranžmá. Tento večer bude sice závěrečným koncertem festivalu, ovšem zdaleka ne posledním. Pořadatelé připravili příznivcům židovské kultury ještě jednu „sladkou" závěrečnou tečku, a sice koncert hlavního kantora Petrohradské synagogy Barucha Finkelsteina, tentokrát v prostorách Jeruzalemské synagogy v neděli 17. června 2007 od 17 hodin.

Program festivalu Devět branV rámci divadelní řady se na půdě Divadla v Dlouhé představí 14. června 19 hodin slovenské Divadlo Astorka Korzo s vynikající inscenací Thomase Bernharda Pred odchodom na odpočinok. 15. června opět od 19 hodin budete moci shlédnout  moskevské Divadlo u Nikitských vorot se scénickým oratoriem Zpívající Michaels. Další pražská scéna, Divadlo Rokoko, 16. června uvede rodinnou komedií Ephraima Kishona Oddací list. Posledním divadelním představením festivalu Devět bude 17. června od sedmi hodin večer ve Strašnickém divadle Meyrinkův Golem.

Turecký spisovatel Orhan Pamukov
Turecký spisovatel Orhan Pamukov
Ani letos nebudou chybět literární večery v Knihkupectví u Řehoře Samsy vždy od 18 hodin. První z nich ve čtvrtek 14. června vznikl ve spolupráci s Obcí spisovatelů, která vyhlásila pro letošní rok literární soutěž na téma Cikáni. V duchu Turecké noci se ponese 15. června druhý večer, věnovaný literárnímu dílu tureckého spisovatele, nositele Nobelovy ceny za literaturu, Orhana Pamukova a především jeho poslední knize Istanbul, kde s pýchou představuje světu své rodné město, které pro něj vždy symbolizovalo místo magické krásy ale zároveň i fascinujících hrůz, dějiště setkávání historických epoch a znesvářených kultur a domov pestrých lidských osudů.

Přijďte se i vy seznámit nejen s židovskou kulturou, vždyť za to nic nedáte. Všechny akce festivalu Devět bran jsou totiž zdarma.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 11.06.2007 09:31
Poslední změna: 12.03.2008 09:08

RSS

Hodnocení: 4.88 (8x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2021, webmaster@people.cz