Kultura

Česko hledá písničku

Ve čtvrtek 15. března 2007 proběhl 3. semifinálový večer soutěže Česko hledá písničku v pražském kulturním domě Gong.

Otec soutěže zpěvák Ivan Hlas
Otec soutěže zpěvák Ivan Hlas
V poslední době Předsedkyně poroty Ester Kočičková
Předsedkyně poroty Ester Kočičková
komerční soutěže vysílají do světa hudebního showbusinessu řady nových hudebních hvězd, a tak vymyslela parta muzikantů v čele s Ivanem Hlasem a Pavlem Karasem opoziční soutěž nazvanou Česko hledá písničku, která je zaměřena proti povrchnímu vnímání populární hudby. Jak to u zajímavých projektů bývá, rychle se přidaly i další osobnosti jako Ester Kočičková nebo Jiří Dědeček. Tento projekt se snaží nalézt základní hodnoty dobré písničky, tedy originalitu textu, jeho myšlenkový obsah a pointu a kvalitní melodii. Právě toto repertoár většiny vítězů hudební show postrádá a je kladen důraz pouze na image interpreta.

Česko hledá písničkuVečer 15. března za zvuků gongu v klubu Gongu vstoupilo na jeviště šest účastníků 3. semifinálového kola soutěže Česko hledá písničku. Připomínky porotkyně Ester Kočičkové
Připomínky porotkyně Ester Kočičkové
Moderování soutěžního večera připadlo jako obvykle Pavlu Karasovi, který se zcela neočekávaně a neodbytně všech soutěžících vyptával, jak vznikají jejich písničky. Na jevištní lavičku opět usedli předsedkyně poroty Ester Kočičková, publicista Vladimír Vlasák a hudební producent Ivan Prokop, aby svými výroky okomentovali přítomné účastníky soutěže.

Roman Casado zahájil soutěž z ostra
Roman Casado zahájil soutěž z ostra
Hned první soutěžící Roman Casado to rozjel hezky z ostra. V písni Cestou domů popsal kudy tak běžně chodívá, třeba kolem hřbitova nebo kolem masny. Ve druhé Casadově písni Kdo zabil tu krávu jsme byli svědky odhalení pachatele i motivu zabití krávy. Za tím vším byla jak jinak než ženská, jmenovitě chasníkova manželka.

Ondřej Ládek vystudoval scenáristiku
Ondřej Ládek vystudoval scenáristiku
Jako druhý soutěžící se představil Ondřej Ládek se skupinou Jupí Tralala. Muzikant prozradil, že při psaní písní používá počítačový program Song Writer, kam se jednoduše zadá, o čem má píseň být, vyberou se klíčová slova a  určí rychlost. Z jednotlivých skladeb se pak v poměru 1:120 vybere nějaká ta ucházející. Autor Ládek překvapil v písni Mamut svými absolutními, řekněme až cimrmanovskými rýmy typu „jsem mamut - mám úd, ozbrojen jen svými kly jdu - jsem v klidu". Jaroslava Daško Zemanová se při vystoupení doprovodila na klavír
Jaroslava Daško Zemanová se při vystoupení doprovodila na klavír
Píseň si natolik získala přízeň Ester Kočičkové, že po vyslechnutí mamutího songu myslela už jen na choboty. V písni Pac a pusu nabádal Ládek obecenstvo k tomu, aby nechodilo ven, protože v televizi je tak krásně.

Když ke klavíru usedla křehká Jaroslava Daško Zemanová a jasným hlasem zapěla táhlé songy Stín a Snůška lží, většina přítomných v sále nabyla pocitu lítosti, že tuto interpretku neslýcháme z našich radií či CDéček.

Ivan Hlas to na podiu pořádně rozjel
Ivan Hlas to na podiu pořádně rozjel
Host večera Ivan Hlas zazpíval píseň věnovanou Hansi Christianovi Andersenovi, v níž si vzpomněl na jeho pohádkové postavy - Malou vílu, Gerdu nebo Káje či císaře bez šatů a také na malého Andersena, který se v Kodani učil psát. Ivan Hlas by rád věděl, co by na tuhle skladbu řekl sám velký pohádkář Andersen, a tak mu kdysi na koncertě jedna slečna výborně poradila, ať mu třeba napíše. Zpívající Ester Kočičková
Zpívající Ester Kočičková
Dále diváci mohli vyslechnout Hlasovu písničku o manželství a další populární fláky.

Po krátké osvěžující přestávce na podium nastoupila vždy vtipná Ester Kočičková, která svoje vystoupení uvedla zvučnou písní Hisbaláh čardáš. Ve druhém songu Co budu lásko potřebovat Ester přítomné poučila o tom, jak to dělat v partnerském životě, respektive jak žít s partnerem v bytě, který není váš ale jeho.

Saša Kirilov má bulharské předky
Saša Kirilov má bulharské předky
Další soutěžící Saša Kirilov předvedl porotě i divákům, jak se dělá dobrý popík při prezentaci písní Marylin a Máš mě mít rád. Ačkoliv byla druhá píseň psána ženě, Saša si s ní uměl poradit jako chlap. Kirilov si jako interpretku této písně představuje Lucii Vondráčkovou. Takže kdo ví, třeba za pár let uslyšíme z Lucčiných úst slova: „bezbrannou mě totiž dobře už znáš".

Dana Houdková dostala pamětní tričko soutěže o číslo menší :o)
Dana Houdková dostala pamětní tričko soutěže o číslo menší :o)
Matka tří dětí, Dana Houdková, prozradila, že při skládání svých písní je doma dětmi okřikována, ať si zavře dveře. Nicméně děti by měly spíše přisednout blíže, protože její skladba Snad příště nebo protest song proti obezitě Korpulentní by jistě sklidily velký úspěch na nejednom bigbítovém či woodstockovém festivalu.

Milan Mareš
Milan Mareš
Jako poslední soutěžící 3. semifinálového večera vystoupil Milan Mareš. Aby nemohly vzniknout kvůli jeho první písni Naďa Krchlová soudní pře a tahanice, věnoval ji se všemi právy své první manželce. Nutno podotknout, že konstatování „Naďa je vošklivá, žárlivá a navíc má bradavici" nejsou nikterak lichotivá, nicméně Mareš přes tato všechna Nadina negativa přiznává, že Naďa je jeho. Nestárnoucí zpěvačka Lenka Filipová
Nestárnoucí zpěvačka Lenka Filipová
Další skladba Telátko by jistě rozněžnila nejednu ženu či dívku na vesnické zábavě natolik, že by odešla s muzikantem do noční obdělané přírody. Neodolala by prý ani přitažlivá Ester Kočičková.

Jako krásná tečka za večerem vystoupila charismatická Lenka Filipová společně s kytaristou Mirkem Linhartem. Lenka zazpívala keltskou ukolébavkou, píseň Bacardi od textařky Gábiny Osvaldové nebo populární skladbu Až budem to mít.

Česko hledá písničkuPo velkém diváckém hlasování nakonec zvítězila písnička Korpulentní od interpretky Dany Houdkové. Porota vybrala i další postupující písničky: od Romana Casada Cestou domů, od Ondřeje Ládka hned dvě skladby Mamut a Pac a pusu, od Jaroslavy Daško Zemanové Stín a od Dany Houdkové ještě další píseň Snad příště.

Porota vyhlásila vítěze 3. semifinále soutěže Česko hledá písničku
Porota vyhlásila vítěze 3. semifinále soutěže Česko hledá písničku
Takto tedy vypadalo 3. semifinálové kolo. Hlavní cenou pro vítěze soutěže Česko hledá písničku je briliantový šperk ve tvaru noty. Kdo nevyhraje, nemusí být vůbec smutný, protože pořadatelská agentura Liver Music účastníkům umožní soutěžícím účast na různých hudebních festivalech.

Finalisté soutěže Česko hledá písničku se utkají 24. dubna při závěrečném finále v divadle Gong. Více se dozvědět o soutěži a také hlasovat můžete na webových stránkách soutěže.

Fotogalerie Česko hledá písničku

Fotogalerie Lenky Filipové

Editor: Janinka
Vytvořeno: 16.03.2007 12:25
Poslední změna: 31.03.2007 08:03

RSS

Hodnocení: 4.33 (6x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz