Kultura

Žižkovský masopust 2007

I letos proběhl na pražském Žižkově tradiční, již XIV. ročník masopustního veselí s maskami, hojností jídla, pití a dalšími masopustními radovánkami. Tentokrát byl masopust věnován policejnímu radovi Vacátkovi a hříšným lidem města pražského.

Policejní rada Vacátko
Policejní rada Vacátko
Bujaré Žižkovský masopust 2007oslavy letošního masopustu se nesly ve znamení 130. výročí narození nejslavnějšího českého detektiva, policejního rady Vacátka, vlastním jnénem Josef Vaňásek, který žil na přelomu století v letech 1877-1938. K policejnímu radovi samozřejmě patří i žižkovská galerka a také i ostatní známé postavy z české i světové kriminalistiky, proto jsme se mohli setkat třeba s Jackem Rozparovačem nebo i českým Rumcajsem z lesa Řáholce. A k chásce zločinecké patří i spravedlnost, proto letošní masopust zahájil ministr vnitra Ivan Langer spolu s policejním prezidentem Vladislavem Husákem.

S většinou postav a jejich příběhy, odehrávajícími se nejen v žižkovských uličkách, jsme se mohli seznámit již na našich obrazovkách např. v kriminalistickém seriálu „Hříšní lidé města Pražského" nebo Žižkovský masopust 2007v „Četnických humoreskách" či „Dějinách kriminalistiky".

Masopustní dvojka Suchánek a Genzer
Masopustní dvojka Suchánek a Genzer
Masopust začal již v pátek 16. února, ale celé masopustní veselí vyvrcholilo v úterý 20. února, kdy jsme mohli na náměstí Jiřího z Poděbrad vidět oživlé postavičky ze žižkovského podsvětí včetně rady Vacátka, žižkovské šlapky a další chásku z podsvětí, obří masky, C. a K. vojáky, povedenou rodinku s dědečkem a kočárkem, cikánky a mnohé další.

Genzer s Bakchem v podání Maděriče
Genzer s Bakchem v podání Maděriče
Na náměstí Jiřího z Poděbrad se od 16. hodiny oslavovalo, jedlo, pilo a hodovalo za hudebního doprovodu skupiny Řešeto. Hřmotná salva C. a K. vojáků
Hřmotná salva C. a K. vojáků
Moderování masopustu se ujala známá dvojka Michal Suchánek a Richard Genzer, kteří na pódium pozvali patrona masopustu a boha vinné révy a bujarého veselí Bakchuse v podání Mojmíra Maděryče. Těsně před zahájením průvodu jsme mohli vidět parade marsch a vyslechnout hřmotnou čestnou salvu C. a K. vojáků.

Rozdováděný maškarní průvod vyrazil napříč Žižkovem Hasiči s historickou stříkačkou přijeli až z Prčice
Hasiči s historickou stříkačkou přijeli až z Prčice
z náměstí Jiřího z Poděbrad za hřmotného zvuku bubnů v čele s klauny na chůdách a obřími maskami, mezi nimiž nechyběla pro masopust typická smrtka. V průvodu následovaly mimo jiné i autoveteráni, např. hasičská stříkačka s osazenstvem hasičů z Prčic nebo historický vůz záchranné služby.

Masopustní průvod vychází
Masopustní průvod vychází
Trasa veselého masopustního průvodu vedla nejprve do Mahlerových sadů pod televizní věž, kde mohli příchozí shlédnout prezentaci kriminalistických celebrit v podání divadla Jagabab nebo ukázky práce policejního detektiva v terénu ve scénce Případ ztracených cibulí. Proběhlo také tradiční přetahování dobra se zlem a nutno podotknout, že dobro mělo tentokrát na mále.

Zpod žižkovské věže se masopustní veselí přesunulo na Havlíčkovo náměstí před radnici, kde starostka Žižkova Milena Pod žižkovskou věží
Pod žižkovskou věží
Kozumplíková předala symbolický klíč od města Bakchovi, který tak převzal vládu nad celým Žižkovem až do úterní půlnoci. Poté se otevřely brány žižkovské radnice a účastníci masopustu se mohli posilnit na dvoře radnice chlebem se sádlem a cibulí nebo salámem, zahřát se svařeným vínem či čajem s rumem a samozřejmě teklo proudem i pivo. Za zmínku stojí téměř akrobatické show se zbraněmi v podání členů Pražské hradní stráže.

Ohnivou show předvedlo divadlo Kvelb
Ohnivou show předvedlo divadlo Kvelb
Třetím a zároveň posledním místem zastavení masopustního průvodu byl park Parukářka. I tady čekaly na maškary masopustní hody a  různá představení.

Nejpůsobivější bylo jistě ohňové loutkové představení Vzplanutí v podání divadla Kvelb, při kterém jsme byli svědky milostného „vzplanutí" muže k ženě. Žižkovský masopust 2007Toto hořící představení používá hořící čtyřmetrové loutky - Javajky. Svoje umění předvedli také plivači ohně či kejklíři a vyslechnout jsme mohli další řízné písničky žižkovské galerky opět v podání skupiny Řešeto.

Žižkovský masopust 2007Masopustní veselí završil ve 21 hodin 15 minut velkolepý ohňostroj.

Každý, kdo navštívil alespoň na chvíli žižkovský masopust, se mohl přenést do světa humoru a dobré nálady a jíst a pít, co hrdlo ráčí. Za zmínku jistě stojí, že v průběhu masopustu se na Žižkově vypilo 35 sudů piva a několik set litrů svařeného vína, snědlo se Historické vozidlo záchranné služby - předchůdce současné záchranky
Historické vozidlo záchranné služby - předchůdce současné záchranky
deset statných prasat a koblih a koláčků nepočítaje.

Fotogalerie ze žižkovského masopustu:

Žižkovský masopust 2007Masopustní veselí na náměstí Jiřího z Poděbrad

Suchánek, Genzer, Bakchus a začátek masopustního průvodu

První masopustní zastavení v Mahlerových sadech

Masopustní veselí u žižkovské radnice

Park Parukářka a masopustní ohňostroj

Žižkovský masopust 2007Žižkovský masopust 2007Žižkovský masopust 2007Žižkovský masopust 2007Žižkovský masopust 2007Žižkovský masopust 2007C. a K. vojáci mašírujou
C. a K. vojáci mašírujou
Žižkovský masopust 2007Žižkovský masopust 2007Žižkovský masopust 2007Jedlo se, pilo, hodovalo...
Jedlo se, pilo, hodovalo...
...zpívalo a tancovalo
...zpívalo a tancovalo
Žižkovský masopust 2007

Editor: Janinka
Vytvořeno: 21.02.2007 09:19
Poslední změna: 26.02.2007 04:53

RSS

Hodnocení: 4.57 (14x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2024, webmaster@people.cz