Osobní deníček

Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata Morgana

Pokud jste milovníci orchidejí a ještě jste neviděli výstavu orchidejí ve skleníku Fata Morgana v pražské Troji, máte posledních pár dnů na to, abyste do trojské botanické zahrady zavítali.

Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaOrchideje se do Troje vrátily opět po roce, a jak dokazují dlouhé fronty, je o tuto výstavu nebývalý zájem.

Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaA co na návštěvníky a milovníky něžné krásy všechno čeká?

Kromě obdivování křehké krásy orchidejí mohou návštěvníci po dobu výstavy některé druhy orchidejí zakoupit nebo se s pěstiteli orchidejí poradit o pěstování těchto něžných květin. Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaNavíc se příchozí mohou každý víkend v 17.00 hodin zúčastnit podvečerního provázení po skleníku s odborným výkladem.

Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaCo to vlastně orchideje jsou? Orchideje jsou vytrvalé rostliny, které žijí většinou ve vlhkých tropických oblastech, typicky ve stromových patrech tropických pralesů. Jméno orchidej má svůj původ v řeckém slově orchis, které znamená varle. Asi se podivíte proč jsou orchideje pojmenovány zrovna  podle varlete, ale to je dáno tvarem podzemních hlíz rodu Orchis, které varle skutečně připomínají. Poprvé toto pojmenování použil filozof Theofrastos z Efesu na přelomu 3. a 4. století před naším letopočtem. Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaPodobnost hlíz orchidejí s varlaty vedla i k neopodstatněnému přesvědčení, že tyto hlízy mají afrodiziakální účinky, proto měly některé vstavačovité orchideje na mále, protože při honbě za rozkoší byly téměř vyhubeny.

Orchidejemi je člověk fascinován od nepaměti. Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaPrvní dochované zprávy o pěstování orchidejí pocházejí z Číny z doby před 3000 lety. Dříve nebyly orchideje obdivovány jen pro svůj nádherný vzhled, ale hlavně pro své léčivé účinky. Ze sušených hlíz orchidejí se vyrábí legendární droga tubera salep, která má ozdravující účinky na organismus. Ochutnat můžete i další orchideje, jako například hlízy tořičů, které jsou v některých oblastech využívány pro zpestření jídelníčku. Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaJinde si orchideje cenili pro jejich užitkové vlastnosti, a to v Indonésii, kde používali vlákna rodu Dendrobium ke zhotovování látek a provazů. Ve Střední Americe zase orchideje rodu Laelia poskytovaly základní substanci pro výrobu lepidla. Pro Evropu byly orchideje objeveny v průběhu 16. století hlavně v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky. Tropické orchideje jsou většinou epifyty, což znamená, že rostou na stromech a vytvářejí vzdušné kořeny, kterými čerpají potřebnou vláhu a kde probíhá spolu s listy fotosyntéza.

Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaV současné době je známo přibližně 80 000 druhů orchidejí, přičemž asi 50 000 druhů bylo uměle vyšlechtěno. Pěstování orchidejí není zase až tak jednoduchým koníčkem a každý pěstitel se o té své orchideji musí mnohé nejprve dozvědět a poznat, co jeho orchidej potřebuje.

Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaOrchideje jsou velmi oblíbené rostliny pro své nádherné květy mající snad všechny barvy i nejroztodivnější tvary. Květy orchidejí jsou buď samostatné květy nebo různá květenství, jejichž plody jsou tobolky, obsahující velké množství drobných semínek. Ovšem vypěstování orchideje ze semínka je velmi náročné, protože jich vzklíčí jen velmi malé procento. Většina z nás má orchideje spojeny s tropickými a Čechám vzdálenými oblastmi, ovšem orchideje rostou volně v přírodě i u nás. Vlastně kromě Antarktidy rostou tyto krásné rostliny prakticky všude.

Rhododendron laetum
Rhododendron laetum
Tropický skleník Fata Morgana byl otevřen v červnu 2004. Jeho autor Jan Bürger navrhl tuto unikátní stavbu jako 130 metrů dlouhý, 17 metrů široký a 11 m vysoký objekt s nezvyklým esovitým půdorysem. Fata Morganu architekt umístil na prosluněný jižní svah trojské stráně nad Vltavou, kde byl využit přírodní skalnatý terén, který díky důmyslné konstrukci vytvořil zadní stěnu skleníku.

Alpinia purpurata
Alpinia purpurata
Ve Fata Morganě budete moct obdivovat na ploše o rozloze 2000 metrů čtverečních rostlinná společenstva tří rozdílných oblastí, lišících se jak teplotou tak vlhkostí vzduchu. Celým skleníkem návštěvníky provede bezbariérová 225 metrů dlouhá stezka.

Suchomilná část
Suchomilná část
Hned na začátku skleníku vstoupíte do první expozice, která je věnována suchomilné vegetaci suchých tropů a subtropů. Návštěvníky nejprve uvítá suchý australský buš a vzácná flóra z ostrova Madagaskar nebo nám geograficky bližšího kanárského ostrova Tenerife. Dále se seznámíte se suchomilnou vegetací Mexika a Afriky. V této části skleníku najdete mnoho zajímavých rostlin, které se dokonale přizpůsobily nehostinným suchým podmínkám jako jsou silný sluneční žár a velké sucho. Proti ztrátě vody jsou suchomilné rostliny chráněny různými mechanismy jako jsou tuhé kožnaté listy, často ještě pokryté hustými chloupky, trny nebo vrstvou vosku.

Dvě sladkovodní jezírka v tropické části
Dvě sladkovodní jezírka v tropické části
Ze sukulentní části skleníku Fata Morgana vás dovede podzemní chodba se sladkovodními akvárii s pestrobarevnými rybami do největší části skleníku Fata Morgana, kde se seznámíte s nížinným deštným lesem vlhkých tropů.

Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaV této střední části skleníku poznáte rostlinná společenstva Jižní a Střední Ameriky a flóru Austrálie, Oceánie, Asie a Afriky. Velké množství návštěvníků, hlavně ti s dětmi, se zastaví na lávce, kde pozorují shora život v tropických jezírkách, kde se prohání na osm tisíc ryb.

Šestimetrové vodopády
Šestimetrové vodopády
O kousek dál už je slyšet šumění dvou 6metrových vodopádů, které dokonale navozují atmosféru deštného pralesa. Ostatně celý skleník je ozvučen zvuky typickými pro určitou oblast, čímž je vytvořena dokonalá iluze tropické přírody. Po stezce se budete procházet mezi vysokými stromy, keři, palmami a kapradinami a budete muset dát pozor, abyste v husté spleti rostlin nezabloudili.

Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata MorganaPoslední, chlazená část skleníku je věnována drsnému prostředí vysokých hor. Proto tu najdeme rostliny typické pro americké Andy nebo horské oblasti Asie a subtropické jižní Afriky i vzácnou vegetaci stolových hor Venezuely. Tady celá prohlídka skleníku Fata Morgana končí.

pandanus Freycinetia cumingiana
pandanus Freycinetia cumingiana
Na výstavě orchidejí tedy můžete žasnout nejen nad pozoruhodnými tvary a pestrými barvami orchidejí ale i dalších zhruba pěti tisíc rostlin, které ve skleníku trvale rostou. Masožravá láčkovka
Masožravá láčkovka
Pokud navštívíte skleník Fata Morgana právě v těchto dnech, budete moct mimo orchidejí obdivovat také kvetoucí euphorbie, bramboříky, masožravé láčkovky, podražce, netýkavky, begónie a další rostliny, pro které ani nemáme v češtině pojmenování.

Při prohlídce flóry ve skleníku Fata Morgana budete na některých místech překvapeni vysokou vzdušnou vlhkostí, Druhý ročník výstavy orchidejí ve skleníku Fata Morganakteré je zajišťována systémem pravidelného mlžení, takže se vám může stát, že budete osprchováni jemnou vodní tříští. Ale pozor, aby se v tropické části nepřihnal pořádný liják.

Výstava orchidejí potrvá do neděle 25. února 2007. Vzhledem k obrovskému zájmu o orchideje byl prodloužen návštěvní  čas až do 17. hodiny.

Aeschynanthus lobbiana
Aeschynanthus lobbiana
Tak si pospěšte, ať o všechnu tu nádheru nepřijdete.

Zde si můžete prohlédnout fotogalerii orchidejí ve skleníku Fata Morgana.

Editor: Janinka
Vytvořeno: 20.02.2007 09:44
Poslední změna: 24.02.2007 10:52

RSS

Hodnocení: 4.28 (86x)
5-skvělé
4-dobré
3-průměr
2-nic moc
1-nepovedenéCopyright © mars69 2000-2023, webmaster@people.cz